| anonim_4396 a întrebat:

Deci tipa cititorii nostri, care sunt mai destepti ca cititorii lor, ca ieri n-am compus nici o efemerida. Deci nu tipa nimeni! Bine, tip eu, caci eu sunt nevoit sa citesc ce-am scris, sa mai corectez din greselile de punctuatie. Si fiindca imi place sa vorbesc singur, ma cert cu mine insumi: de ce n-ai scris ba? Ti-era lene?
Si tot eu imi raspund: nu, dar de dimineata am fost ocupat sa rezolv live, prin mobil, un examen de bacalaureat la romana, la un friend de clasa a 12-a, dupa aia sa ma cert pe net cu altii despre baremul de corectare, mai pe seara sa ma calmez ca nimeni nu a fost penalizat (in afara de mine) pentru scandalul de 200 de postari de pe TPU, si nu in ultimul rand, sa ma supar pe singurul meu cititor secret, de ma cearta ca plagiez... sanchi, cica imi iau ideile din efemeride de la altii de le-au postat deja, si le schimb doar virgulele...
Ei bine, de nervi azi am decis sa fac o efemerida pentru ziua de maine, ca sa pot sa fac misto dupa-aia eu de altii, ca ma plagiaza, ha, ha.
Deci hai sa vedem ce gasim la Conversatii, ca subiect de efemeride... hopa, am dat de o postare nitel Ku-Klux-Klanica, la adresa turismului african. hai sa efemerizam pe topic:
1693. 27 iunie. Are loc prima batalie navala a Lagosului (aste e la iesirea inspre mare a fluviului Benin, in Nigeria). Se bat ca chiorii englezii si olandezii impotriva francezilor. le placea aurul negru african, ce mai! Francezii si-o iau nitel, si se retrag mai la stanga, in Togo, sa faca turism si sa manace mango. Englezii mai tarziu ii trag nitel pe pix pe olandezi, si se umplu de petrolul din delta Nigerului. Olandezii vor ajunge prin Africa de Sud, sa caute diamante, e mai comod.
Si fiindca TPU e un site de fete, si una din ele posteaza intrebari intrebatoare pe TPU, cu privire la turismul african, desi ea n-a calatorit niciodata in afara judetului de resedinta, sa va mai zic ce s-a mai intamplat in 1693, tot maine, 27 iunie: prima revista de femei, Ladies, este publicata in Anglia. Ei, asta da stire!
1833, 27 iunie. Cum insinuam aici ca suntem uneori rasisti instinctiv, chiar si fara sa ne dam seama, uite stire: Prudence Crandall, o femeie alba din US, este arestata pentru ca este directoarea unei academii pentru studente negre (Canterbury Conn.). Asa ca studentele negre raman fara coordonatoare de Master, si de-abia prin 2000, prin Condollezza Rice, o sa ne arate cat de vindicative pot deveni!
1893, 27 iunie. ca tot vorbim de era Bush, si cum a facut el praf bursa din NY cu criza imobiliara, sa vedeti stire pentru azi: Azi e marele crash la bursa din NY. Sper sa nu fie si crash-ul Greciei, pe 27 iunie 2012, ca sa am ce scrie la anul.
1905. Odata cu crashul financiar vine si comunismul, nu? Ca asa tinde votacul bugetar, sa astepte mura in gura de la socialisti cand da de greu. Numai ca socialistii dupa ce iti baga mura in gura, tind sa iti indese nitel si pumnul in bot, sa mesteci mai usor. Pe 27 iunie 1905 e revolta de pe Potemkin. a fost si film, mi-e mi-a placut! Merita mai curand Oscarul pentru film alb-negru musical, in locul la The Artist, parerea mea!
1915, 27 iunie. E vara, e soare, fetitele e goale. Hai sa lasam politica in durerea ei, si sa ne si distram nitel. Azi s-au distrat chiar si fetitele lapone, in bikini, pe plaja printre pinguini. De ce? Pen'ca azi au fost inregistrate 38 grade celsius (100 gr.F) in ALASKA! Da, da, ati auzit bine: Fort Yukon, 38 de grade la umbra.
1929, 27 iunie. Prima demonstratie de televiziune color, la NY. Deci azi s-a inventat expresia "papagal partial color". La noi a ajuns prin '86.
1940, 27 iunie. ca sa nu ziceti ca nu zic nimic de bine si despre Romania. Azi e atacata de USSR. Chiar auzeam pe tembelul de Marga, ministrul de externe, zilele trecute, sustinand teza ca Romania ar fi prea pro-USA, si ar trebui sa strangem mai mult legaturile de prietenie cu Rusia. Da, sa le strangem, ca americanii chiar daca se supara pe noi, sunt cam departe sa ne atace. Asa e romanul, se lasa atacat doar de prieteni si vecini, ha, ha.
Ce ar mai fi de zis? Pai pe 27 iunie 1967 se pune in functiune primul ATM, in Londra.
Acuma ca avem bani sa facem shopping online, putem si sa-i cheltuim "a grande" nu?
27 iunie 1983: si cheltuitu-i-am! Cel mai scump tablou pictat de un artist in viata e cumparat azi. Tabloul este... nu stiu?! Dar stiu pretul si artistul. Pretul e Miro si artistul e 960.200 de lire, sau invers.
1994, 27 iunie. Luuume, luume, muzica moooca! Asta e stirea zilei! Aerosmith este prima banda de top care decide sa lase fanii sa donlodeze o melodie noua gratis, de pe internet. Youtube rulz! (*fiti atenti, asta e hint pentru intrebarea de mai jos, pe o cocarda)
Hai sa bag spre final si o stire exotica. Stiati ca Brazilia e o tara de favele, nu? Daca nu stiati, aflati acum. Ei bine, pe 27 iunie 2007 politia militara ataca favela "Complexo de Alemao", din Rio, si are loc un masacru demn de filmele lui John Woo. sunt vizate cartelurile de droguri si traficantii de arme, si mama ce macel a iesit! Ca la Sarajevo, ce mai. Acum eu nu stiu cati dintre voi aveti de gand sa vedeti la fata locului campionatul de fotbal din 2014, sau olimpiada din 2016, dar eu va zic atat: stati mai bine acasa, si uitai-va la TV, e mai sigur... la Rio v-as sfatui sa veniti doar la Carnaval, atunci sunt toti prea beti sa va mai talhareasca. Sau sunteti voi prea beti sa va mai pese, ha, ha.
Gata, am terminat si azi. Daca cititi maine prin presa pe vreunul ca m-a plagiat, sa-mi ziceti, ca il fac arsice!
Aaa, si sa nu uit, intrebarea zilei: care naiba era melodia pe care a dat-o Aerosmith mocca la populatie, ca vreau sa mi-o fac ringtone la Galaxy?

9 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Tu te lauzi că ţi-ai luat galaxy?

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Cum naiba sa te lauzi cu un Galaxy?! Daca imi luam un Vertu original poate ma laudam, dar asa...

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Zici asta de parcă toată lumea ar avea un galaxy laughing.
Ce-i ăla vertu?

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Ce-ai mai, ti-e lene sa googlezi?
http://www.vertu.com/

| aliceinchains a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi se pare că arată nașpa, de ce ai vrea așa ceva? thinking

| anonim_4396 explică (pentru aliceinchains):

Hai, ca ala Ferrari e chiar frumos, s-ar asorta cu laptopul meu... pacat ca are soft de 2 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fi cryin'?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sper ca nu... cum naiba sa-mi pun Cryin' ringtone la mobil? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

S-ar putea sa fie ca asta a fost prin toate topurile in perioada aia. Inregistreaz-o si tu fast forward si vezi ce iese big grin...cum ma uitam eu la porn cand eram mai mica si nestiutoare. Sa probezi, e foarte amuzant big grin.