| RuskiAlex a întrebat:

Care e diferenta dintre Anglia si Marea Britanie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Marea Britanie este denumirea actuala a Marelui Impreiu Britanic, format din mai multe tari (inclusiv coloniile).
Anglia este una din aceste tari, unde se afla capitala si resedinta Regatului.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Anglia e o tara
Marea Birtanie e formata din 3 tari Anglia, Wales si Scotia

| N0xEterniS a răspuns:

Marea Britanie este o insula formata din 3 regiuni oarecum autonome: Anglia, Scotia si Wales. Este localizata in estul Irlandei si nord-vestul Frantei.
Uite o harta care arata diferenta: -> http://brilliantmaps.com/eng-gb-uk/