| ada899 a întrebat:

a o intrebare. daca esti virgina, iar in ultima zi de menstruatie esti dezvirginata in mod neprotejat exista vreun risc sa ramai insarcinata? tin sa mentionez ca partenerul nu a ejaculat, doar m-a dezvirginat si atat.amandoi eram virgini.astept un raspuns urgent si am rugamintea sa imi spuneti ce semne ar fi daca as fi ramas insarcinata si dupa cat timp.actul sexul s-a intamplat astazi.fiind in ultima zi de menstruatie e necesar sa iau pastila de a2a zi?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca poti ramane insarcinata, dar riscul e totusi mic si nu cred ca raportul risc/beneficiu e in favoarea pilulei de a doua zi. Pilula de a doua zi este o bomba hormonala cu efecte adverse indelungate si probleme care se pot reflecta peste zeci de ani, asa incat e foarte important sa nu o iei fara sens. Oricum, e o nebunie sa o iei fara indicatie ginecologica si nu e cazul sa faci asta. Mergi maine dimineata la ginecolog (nu e prea tarziu). Oricum, daca erai in primele 5 zile ale ciclului si partenerul nu a ejaculat, riscul de sarcina e minim si nu justifica pilula de a doua zi. Oricum, maine dimineata, obligatoriu mergi la ginecolog.
Simptomele de sarcina apar incepand cu saptamana a treia de la conceptie.

| juniper a răspuns:

Logic... ca nu.

| DoarOana a răspuns:

Nu iti fa griji, nu ti s-a intamplat nimic! Esti fata desteapta, te descurci.

| Amelia87 a răspuns:

Nu ramii, de data asta ai scapat. tongue

| Notme a răspuns:

Din cate povestesti nu pari a fii insarcinata, nu erai in zilele fertile. nici nu a ejaculat. Iti propun sa nu iei pastila pentru ca acea pastila se ia in cazuri de urgenta(ex: se rupe prezervativul) si al tau nu pare a fii doar daca 100% nu a ejaculat. Eu zic sa astepti 7 zile si sa iti faci un test si cand o sa mai intretii relatii sexuale protejati-va, nu doar pentru un copil nedorit ci si pentru boli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti ramane, dar de fiecare data cand faci sex neprotejat, verifica, test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata? daca te-ai dezvirginat? nu trebuia sa stii treaba asta? cum poti sa faci asa ceva si sa vii sa intrebi pe TPU? e normal ce ai facut, fiindca toti facem la fel. dar banuiesc ...ca ti-ai facut temele despre sex, menstruatie, copii nastere, sarcina, boli venerice, protectie si anticonceptie.si spun asta fiindca nu e singura intrebare de genul.doar nu ai mancat un mar.sau ai baut o cana cu apa si mergi si faci 3, 14... 3, 14.ai facut sex sau dragoste nu?