| Goodman125 a întrebat:

Buna, am 24 de ani și am făcut o depresie foarte puternica! Nu am avut niciodată o prietena sau o relație amoroasă până la vârsta asta, sunt și timid de fel că nu știu cum să procedez și cum sa vorbesc cu o fata! Consider și am jurat că în viața mea sa nu mai am parte de nimeni, că de acum încolo e prea târziu, dar inima mă îndeamnă să-mi fac și într-un fel simt nevoia sa am și eu o fata lângă mine dar e prea târziu pentru că și copiii in ziua de azi la 11, 12 ani sunt in relație, se sărută, se îmbrățișează etc. Eu până la anii mei nu am tinut în viața mea o fata de mana, să îmbrățișez sau sa o sărut nici nu știu ce înseamnă chestiile astea daca și copiii de 12 ani se sărută și sunt cuplați, mie nu îmi vine să mă mai cuplez cu cineva! Când văd cupluri pe strada mă ia depresia când mă gândesc că eu nu am avut parte și nu voi avea! Pentru că acum e prea târziu și normal trebuie sa încep gagicăreală mai din adolescenta nu acum sa o mai iau de la 0! E prea târziu de acum sa-mi mai fac o relație așa e? Voi ce credeți? Funda

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si daca nu iti vine sa te cuplezi ce? SUnt atatea chestii frumoase si placute in viata de care sa te bucuri, nu e tarziu sa-ti faci relatie, o sa-ti faci cand ti-o veni momentul sa faci.
Si daca nu ai parte sau sa zicem ca nu vei avea, unde e problema? Viata nu se rezuma doar la asta.
Lasa-i dracu, ca se pupa acum si dupa ceva timp se cearta ca dracii, nu e mare lucru chestia asta.

Bucura-te de ce poti face si de ce ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este. Găsești una care este la fel ca tine, în aceeași situație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Prea târziu pentru ORICE este doar momentul când ești MORT!
Deci, până atunci ai șansa să le realizezi pe toate, cu condiția ca chiar să îți dorești asta, să FACI CEVA, în privința asta, să SCHIMBI CEVA la tine, mentalitate & fizic& comportament / atitudine, să înțelegi ce îți dorești de la viață și ce își dorește posibila viitoare parteneră de la tine, să realizezi că nu e totul pierdut, de fapt nu e nimic pierdut, și că poți să o iei de la 0!

Ai încredere în tine! Învață să ai încredere în ti e și în forțele proprii, și vei reușii tot ce îți propui!

| tudorvolcano a răspuns:

Ai cumva prieteni, sau ești izolat?
Dacă nu ieși cu prietenii în mod regulat, normal că nu cunoști fete noi.

La 24 de ani ești tânăr. Poți găsi o fată și mâine, și în 6 luni să aveți chiar nunta.
Am veri și verișoare care s-au căsătorit abia pe la 30 de ani, iar tu te plângi?

Nu are nimic dacă nu ai avut prietenă până acum. E chiar bine, poate faci teologia, și după ce te însori, te faci și preot, pentru că ai păstrat fecioria înainte de nuntă. E nevoie de preoți hirotoniți canonic și în ziua de azi.

Nu fi așa disperat. Unii care sunt căsătoriți devreme se plâng că au făcut cea mai mare greșeală din viața lor că și-au luat de soț/de nevastă pe acela/pe aceea. Și să divorțezi e mai greu decât să găsești o parteneră când ai 0 experiență, crede-mă, în special dacă ai copii.
Mulțumește lui Dumnezeu că nu ți-a dat o femeie care să-ți facă zilele amare, care să bea, care să se drogheze, care să te înșele, cu care să te trezești că a făcut un copil care nu e al tău, sau care să-ți dea papucii când vene pe unul cu bani, și să rămâi cu ochii în soare.

Cunosc pe unul care era virgin la 25 de ani, și tot și-a găsit o fată.

Nu e târziu până la 35-40 de ani. Dacă deja ai 35-40 de ani, mai degrabă îi lași pe cei mai tineri să își facă un viitor, dar până atunci mai sunt 11 ANI!

| Mihai3024 a răspuns:

Salut! te inteleg perfect! nici eu nu am avut vreodata o iubita, iar acum am 26 de ani SI TOT NU AM. prin 2020 am facut o DEPRESIE urata (din cauza asta) care a tinut aproape 2 ani de zile (pana la inceputul lui 2022). AJUNSESEM SA MA AUTOMUTILEZ pe tot antebratul cu un obiect ascutit (luni la rand), ma gandeam la sinucidere (odata am sarit in fata masinii si m-am ferit la limita); am fost la psihiatru si mi-a dat ANTIDEPRESIVE (pastile) si ANTIPSIHOTICE la greu (in toata perioada asta de 2 ani) -> vezi ca efectele adverse sunt cam naspa, in sensul ca iti vine sa dormi non-stop (nu glumesc), mai ales ca era perioada pandemiei si majoritatea era acasa, eu numai stateam si dormeam cat era ziua de lunga din cauza la nenorocitele astea de medicamente (pe care tot eu le-am acceptat sa le iau, ca sa vad ce se intampla); am vrut sa ma internez de buna voie la Obregia, mergand la camera de garda, avand ca dovada ranile pe tot antebratul stang; si parintii mei stiau de starea mea (ca am locuit si inca locuiesc cu ei in apartament); ceea ce m-a facut sa renunt la ideea de a ma interna a fost atunci cand mi s-a spus ca imi voi pierde dreptul de a conduce masina (aveam deja permis de conducere de la 18 ani) si ca voi avea probleme la angajare (adica nu va angaja nimeni un nebun cu acte in regula); a fost greu... acum nu mai ma gandesc asa mult la suferinta legata de a nu avea o iubita; sunt angajat de ceva timp; DA TOTUL DIN CAUZA NENOROCITEI ASTEIA DE TIMIDITATE, care sunt CONVINS CA SE TRAGE DIN COPILARIE DATORITA TATALUI MEU ABUZIV, care m-a traumatizat psihic cu jigniri si critici constante timp de aproape 15 ani (uneori si cu batai); deci ASTA-I SOARTA! (nu ai ce-i face, timpul trece regretele raman);