| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am auzit ca a inceput ploaia de stele cazatoare,
Ce sanse am daca as iesi in noaptea aceasta afara sa vad si eu macar una?

Răspuns Câştigător
| WhiteMoth a răspuns:

Asa numita 'ploaie de meteoriti' e pe cale sa inceapa (peste 2-3 zile), doar ca nu o sa vezi prea multe 'stele cazatoare' pentru ca perioada asta coincide cu luna plina, ceea ce inseamna ca meteoritii o sa fie mai putini vizibili. Oricum, iesi afara dupa miezul noptii si uite-te la cer vreo 10-15 minute (fara sa fie vreo lumina care sa iti bata direct in ochi, vreun bec, luminile de pe strada, etc.), sansele de a vedea ceva sunt mai mici, da' nu-s inexistente. : )

9 răspunsuri:
| Keyko a răspuns:

Cam nule...

| WR104 a răspuns:

Sanse mici, totusi incearca.
Succes!

| DarkBlood32 a răspuns:

Nu se intampla nimic. straight face

| DarkBlood32 a răspuns:

Apropo pe la ce ora, adica noaptea? In noaptea asta? happy

| WhiteMoth a răspuns (pentru DarkBlood32):

Conform site-ului EarthSky.Org ( http://earthsky.org/astronomy-essentials/earthskys-meteor-shower-guide ) aceasta ploaie de meteoriti e cea mai buna a anului; meteoritii pot fi vazuti intre orele 11 seara pana spre dimineata inainte sa rasara soarele. Noptile dintre 10 si 11, 11 si 12, 12 si 13 august, maximul de meteoriti/ora ar fi de peste 50.

| NicoClaudita a răspuns:

Si eu am vazut odata una acum 2 ani... intr-o seara cand era un botez happy

| lmny a răspuns:

Atata timp cat cerul e senin, sansele sunt destul de mari. Eu anul trecut am vazut 2 intr-o seara. happy

| florinrazvan a răspuns:

Sall eu am iesit aseara afara 5 minute si am vazut o stea cazatoare

| florinrazvan a răspuns:

Fundita?