| maria999 a întrebat:

Am de facut un proiect pentru scoala. Numele proiectului este,, Matematica in chimie,,. Aveti ceva idei ce as putea sa fac ca sa combin aceste 2 materii? Nu vreau decat cateva idei de la care as putea sa incep.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Draga Maria,
De fapt trebuie sa faci proiectul despre aparatul matematic utilizat in chimie. Daca esti in clasele VII si VIII, cred ca singurul aparat matematic utilizat sun rapoartele si proportiile (regula de trei simple), iar daca esti in clasa XII trebuie sa scrii despre structuri algebrice si legi de compozitie.
Scrie-mi pe adresa mate. didactic@yahoo.com.
Prof De Mate

| maria999 explică (pentru ProfDeMate):

Multumesc! Am facut proiectul si a fost destul de bun.

| ProfDeMate a răspuns (pentru maria999):

Ma bucur foarte mult. Bravo! Sunt convins ca ai luat o nota buna! Felicitari! Sa auzim numai de bine!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com

| maria999 explică (pentru ProfDeMate):

Da asa este. Multumesc!

6 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

In ceea ce priveste intrebarea ta, cred ca ar trebui sa te gandesti ce capitole din matematica folosesti pentru rezolvarea unor probleme de chimie.
De ex. la rezolvarea problemelor de calcal stoechiometric folosesti regula de trei simpla, folosesti fractiile, folosesti proportiile. Cand lucrezi cu numarul lui Avogadro folosesti calculul cu puteri. Cand ai de transformat in alte unitati de masura(de ex. din moli in kmoli sau invers, din litri in metri cubi sau invers etc.) folosesti din matematica capitolul despre multipli si submultipli. Cred ca daca te gandesti bine inca ai mai putea gasi exemple.
Bafta!

| vasilicaandreea a răspuns:

Ambele tin de formule, cifre... ambele sut materii fixe