| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat la profil economic si as dori sa stiu:

1. Ce materii se fac?
2 La ce o sa dau teza?
3 Ce rechizite trebuie sa iau in clasa a 9a?
4 Ce parere aveti despre acest profil?
5 Poti devenii contabil dupa terminarea liceului?

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Salut. Si eu sunt tot la un liceu cu profil economic.
Deci, se studiaza ETG ( elemente de tehnologie generala ) care este si materie de teza, contabilitate, bineinteles, materii introduse dupa politica fiecarui liceu, cum ar fi : economia serviciilor, studiul calitatii produselor, corespondenta in afaceri, Economia intreprinderii ( materie la care se da teza in clasa a zecea), Economie ( materie de teza in clasa a unsprezecea), si economie aplicata( materie la care se da teza in clasa a douasprezecea).
Cumperi aceleasi rechizite ca intr-un an obisnuit, cu mentiunea ca va trebui sa ai mai multe caiete studentesti pentru ca materia este voluminoasa la unele obiecte si asta iti vor cere profesorii.
Eu spun ca este un profil foarte bun, d-aia am si optat pentru el. Se studiaza materii de natura economica, dar in special contabilitatea care este primordiala desi nu este materie de teza.
Desigur ca poti, dar dupa terminarea liceului ti se va oferi o diploma de "tehnician in activitati economice" ceea ce ar insemna nivelul 3 de calificare profesionala.
Astfel, ai putea fi contabil, dar la o societate comerciala cu un volum de activitate scazut, care nu presupune foarte multe operatii economico-financiare deoarece experienta dupa terminarea liceului nu exista, sau daca exista, nu iti permite sa fi contabil in cadrul unei societati cu un volum mare de activitate.
Numai bine si succes!