| DoodyAlexx a întrebat:

Am mai postat odata acum 2 zile parca si n-am primit nici un raspuns, mai incerc o data dar la alta categorie. Am un blog, dar nu scriu in el ce fac zi de zi, imi postez niste creatii si anume poezii si tare as dori opinia la mai multe persoane daca sunt bune sau sunt de aruncat, as vrea sa merg mai departe cu acest hobby iar daca e sa apelez la un specialist nu vreau sa rada de mine pana nu am parerea a mai multor persoane.
Link-ul blogului este : http://alexpauldamian.wordpress.com/
Va rog o parere, multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti gramatica limbii romane. Nu poti scrie ceva cu gand de poezie facand greseli grosolane de ortografie elementara. Prima regula a unei persoane care isi scrie gandurile pe hartie este o perfecta cunoastere a limbii in care o face si o respectare cu sfintenie a regulilor ei. Arata respect pentru limba, pentru cititor si pentru cel care scrie.
In al doilea rand, esti inca un copil si scrii lanivel scolaresc. Asta se poate imbunatati daca iti place sa scrii si vrei sa te perfectionezi. Trebuie sa citesti foarte mult. Iti recomand ca in fiecare zi sa iti dedici o ora lecturii de poezie si critica de poezie. In timpul vacantelor poti citi 10-12 ore pe zi.
Cat despre scris poezii, iti recomand un exercitiu simplu. Scrie poezia, apoi rescri-o in aceeasi zi inca de doua ori, slefuind-o. las-o cateva saptamani si apoi reciteste-o si rescrie-o mai bine. Mai las-o o luna-doua si reia-o, corectand-o. Din 10 poezii scrise astfel, pastreaz-o doar pe cea care ti se pare cea mai buna si pune-o pe blog. Restul, arunca-le.
daca urmezi regulile astea simple:
1. gramatica perfecta.
2. citit de 1000 de ori mai mult decat scris.
3. pastrat numai cele mai bune creatii perfect slefuite.
vei avea succes peste ani, cand vei creste si iti vei prezenta scrierile unui critic.

1 răspuns:
| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Frumos gest, mai aveam un pic si-mi dadeau lacrimile...Frumoswinkinghappybig grinbig grin