| Mi828 a întrebat:

Am nevoie de puțin ajutor. Îmi este foarte frica sa îmi fac prieteni noi. Îmi este frica sa vorbesc cu persoane noi pe care nu le cunosc și sa incep eu prima conversatie. De vreo 2 săptămâni am început sa ies cu verișorii mei și prietenii lor doar ca îmi este frica sa ma bag in seama cu ei. Noi locuim in alta țara, ei de 7 ani iar eu de doi. Prietenii lor vorbesc limba de aici și îmi este pur si simplu frica ca poate nu voi vorbi bine. Stiu sa vorbesc in aceasta limba chiar foarte bine dar de fiecare data când incerc sa vorbesc cu ei încep sa ma bâlbâi. Și nici nu stiu când sa ma bag in seama cu ei, in ce moment mai exact. Am mai vorbit cu un prieten de al varului meu pentru ca lucram împreuna dar asta e tot. Și pur și simplu nu stiu despre ce subiect de discuție sa vorbesc cu ei. Eu am 16 ani iar varamea 17 și verișorul meu 18.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Romeo16101 a răspuns:

Bună, te înțeleg perfect știu cum e sa te simți mai introvertită. Frica că te vei face de râs sau că vei face o impresie proasta îți cuprinde gândurile și începi să îți dai panica singura fara motiv.
Sfatul meu personal este, mereu să încerci să te relaxezi mai mult, și să nu îți pese ce ar putea zice/crede lumea despre tine, daca vrei sa pari mai cool, încearcă să faci un pic de mișto, dar așa de bun simț, încearcă să râzi sau să cauți subiecte in care ști că excelezi fiecare avem cate ceva al nostru.
Cat despre faza cu limbă străină, încearcă să fii mai stăpână pe tine, dacă tu știi că ești în stare, da-ți drumul, și dacă vei greși, nu e nimic, e omenesc cu toții greșim. Și încă o chestie, ești fată de obicei nu tu începi subiectele ci băieții o fac, deci nu îți fă probleme de asta, așteaptă doar, sau căutați o mica cheița sa intri in subiect. Sper că te-am ajutat câtuși de puțin. happy Succes!

1 răspuns:
| Sofer a răspuns:

Invengeti frica și începe sa vorbești.