| Ssweetykitty a întrebat:

Am nevoie de un sfat obiectiv si sincer urgent. Am 18 ani, si 1 an si jumatate am fost cu un tip. Relatie foarte serioasa, locuiam impreuna, absolut tot impreuna. Asta pana in urma cu o luna, cand a hotarat ca ar fi mai bine sa ne despartim pentru ca el isi doreste sa isi traiasca viata. Mi-a fost extraordinar de grea aceasta luna, in timp ce el parea foarte ok. Am hotarat sa ma angajez la un bar, unde incepuse sa imi placa de un tip de acolo. I-am spus asta si fostului, si nu a avut nimic de obiectat. In fine, m-am angajat, si incet incet am legat o atractie cu tipul si am ajuns sa ne vedem. Dupa ce i-am zis fostului, ca ma vad cu tipul de la bar( evident voiam sa ii vad relactia, sa vad ce simte)acesta a devenit pur si simplu obsedat de mine.Imi spune ca ma iubeste enorm, ca a fost un prost ca etc etc, stiti voi despre ce este vorba. Problema este ca m-am cam indragostit de tip, fiind un romantic innascut...si in acelasi timp m-am indepartat de fostul...cu care sa raman? ce sa aleg? Imi este foarte greu. Un sfat sincer va rooghappy

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Vorbeste cu el si pune-i sa se gandeasca bine incotro vrea sa se indrepte. Daca are impresia ca lucrurile intre voi nu merg si n-aveti un viitor, sa-ti spuna de pe acum. Daca vrea sa incerce cu altele si daca-i merge, bine, daca nu, se intoarce la tine, spune-i ca nu esti plasa lui de siguranta. E matur si poate sa ia decizii singur.
Zi-i ca tu il iubesti si vrei sa continui relatia dar ca ai nevoie sa ai incredere in el. Daca tine la tine, sa faca si el un efort si nu sa abandoneze ca n-a zis nimeni ca dragostea e o joaca.
Daca o s-o tina tot pe a lui, din prostie sau orgoliu, ar fi bine sa puneti punct dar referitor la tipul de 25 de ani, sa nu te astepti sa fie vreun barbat ideal. Ala probabil te vede ca pe o provocare si daca i-ai dat de inteles ca nu esti usoara, nu inseamna ca nu mai incearca ci mai degraba ca a lasat-o mai usor. Daca ai mai apucat sa-i povestesti si de asta cu care esti acum... e clar. Si ar mai fi si diferenta de varsta, deci chiar daca are totusi intentii bune, e probabil sa nu mearga.

12 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Cred c-ar trebui să laşi puţin timpul să treacă.

Ce zici?

| Ssweetykitty explică (pentru Dariusuu):

Mda, usor de zishappy Multumesc mult oricum...Voi incerca sa vina totul de la sine, ce va fi va fi.Multumesc mult pentru sfaturi:*

| greyhound a răspuns:

Mi se pare normal ca la 18 ani sa vrea sa-si traiasca viata, dar asta nu inseamna ca nu te iubeste. Locuind impreuna si facand totul impreuna, va sufocati unul pe altul. Stati si voi mai departati un pic, lasati-va putin loc, timp pentru voi insiva, daca totul merge bine o sa aveti timp destul sa fiti in permanenta unul langa altul.
Asa ca nu da vrabia din mana deocamdata si incercati sa faceti relatia sa mearga; daca la primul inconvenient abandonezi relatia inseamna ca nu crezi in ea (are si iubitul tau partea lui de vina dar tine mai mult de tine sa-i bagi mitile in cap, femeile sunt oarecum mai mature in gandire cand vine vorba de astfel de probleme).
Daca treceti peste asta, relatia voastra o sa aiba perspective bune, ca in viata fiecare cuplu mai trece si prin situatii neplacute.

| Ssweetykitty explică (pentru greyhound):

Problema este ca nu ar fi primul inconvenient...a facut el multe. Si el in luna asta s-a comportat extraordinar de urat si de rece cu mine, oncat am ajuns sa am impresia ca intr-adevar el nu mai simte nimic pentru mine. In plus, imi este frica ca nu cumva peste ceva timp sa se trezeasca iar ca vrea sa isi traiasca viata. El are 20 de ani. Tipul din bar 25.

| Ssweetykitty explică (pentru greyhound):

Prin "sa isi traiasca viata" se referea la ceva in genul sa incerce cu cat mai multe fete. Eu nu l-am tinut niciodata sa nu se distreze sau sa iasa cu baietii, si asta fara sa il stresez.

| greyhound a răspuns (pentru Ssweetykitty):

Vorbeste cu el si pune-i sa se gandeasca bine incotro vrea sa se indrepte. Daca are impresia ca lucrurile intre voi nu merg si n-aveti un viitor, sa-ti spuna de pe acum. Daca vrea sa incerce cu altele si daca-i merge, bine, daca nu, se intoarce la tine, spune-i ca nu esti plasa lui de siguranta. E matur si poate sa ia decizii singur.
Zi-i ca tu il iubesti si vrei sa continui relatia dar ca ai nevoie sa ai incredere in el. Daca tine la tine, sa faca si el un efort si nu sa abandoneze ca n-a zis nimeni ca dragostea e o joaca.
Daca o s-o tina tot pe a lui, din prostie sau orgoliu, ar fi bine sa puneti punct dar referitor la tipul de 25 de ani, sa nu te astepti sa fie vreun barbat ideal. Ala probabil te vede ca pe o provocare si daca i-ai dat de inteles ca nu esti usoara, nu inseamna ca nu mai incearca ci mai degraba ca a lasat-o mai usor. Daca ai mai apucat sa-i povestesti si de asta cu care esti acum... e clar. Si ar mai fi si diferenta de varsta, deci chiar daca are totusi intentii bune, e probabil sa nu mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala se plateste, asa ca cel care a zis ca vrea sa-si vada de viata lui nu are decat sa-si faca asta, de cat timp il cunosti pe tipul din bar?

| Ssweetykitty explică (pentru anonim_4396):

De vreo 2 saptamani si ceva.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ssweetykitty):

Pana te prinde odata si apoi te trece in carnetel la rubrica fete cucerite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ssweetykitty):

Ok, cred ca esti constienta ca nu-l cunosti destul de bine asa ca nu-i da prea mari sperante, atractia fata de el s-a datorat si situatiei in care te afli. nu te lasa prada sentimentelor ca sa nu uferi si mai rau, tatoneaza terenul mai mult timp pana cand afli mai multe despre respectivul asta daca nu vrei o relatie pasagera cu el, asa... sa-ti mai reincarci si tu bateriile ( cei care nu stiu ce inseamna asta ar face bine sa se abtina )

| Ssweetykitty explică (pentru darrio2007):

Stie ca nu ii merge crede-ma.Stie ca nu sunt genul, si-a dat seama deja. Asta bineinteles pentru ca a incercat ca oricare alt barbat dealtfel. Si s-a asigurat ca nu ii merge. As putea reusii o relatie frumoasa cu el...Nu stiu insa la care sa renuntsad

| Ssweetykitty explică (pentru anonim_4396):

Si cu fostul? Crezi ca ar fi mai bine sa nu ii mai acord nici o sansa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ssweetykitty):

A doua sansa, cred eu, este ca ciorba reancalzitawinking