| Yoanna15 a întrebat:

Am niste intrebari in legatura cu ascultarea telefoanelor.
1. Daca mie cineva imi asculta telefonul asculta numai ce vorbesc eu sau si ce imi zice persoana cu care vorbesc?
2. Daca eu vorbesc nu la telefon, dar foarte aproape de telefon, e posibil ca el\ea sa auda ce zic?
3. Daca eu vorbesc acum cu cineva, e posibil ca de exemplu dupa o ora ce am vorbit cu acea persoana el/ea sa afle ce am vorbit eu acum o ora?
4. Cum fuctioneaza aceast lucru?
5. Iti trebuie nr de telefon ca sa poti fi ascultat?
6. La acea persoana care ma asculta e posibil sa stie daca am sunat sau am fost sunata de cineva?
7. Poti face ceva ca sa nu mai iti mai fie ascultat telefonul de acea persoana?
Multumesc frumos! happy

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

1. Asculta toata conversatia, nu doar ceea ce spui tu.
2. Da, este acelasi lucru.
3. Daca iti este inregistrata convorbirea, atunci da, poate fi ascultata oricand, atat timp cat este stocata undeva.
4. Din cate stiu, cei de la SRI iti pot asculta/ inregistra convorbirile si determina locul din care vorbesti, numarul de telefon, cu cine vorbesti si alte detalii folosind aparatura speciala care probabil intercepteaza semnalul.
5. Nu prea inteleg intrebarea, dar pentru ati putea fi ascultata convorbirea, nu are importanta daca suni cu numar ascuns sau esti sunat cu numar ascuns, se poate oricum, daca ai aparatura necesara.
6. Nu sunt foarte sigur, dar cel mai probabil, da.
7. Cum spuneam, in general, persoanele obisnuite nu au acces la o astfel de aparatura, ci doar SRI-ul, deci nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme. In cazul in care cineva are "relatii" pe acolo, poate proceda astfel incat acestia sa-ti afle numarul de telefon, sa-ti asculte convorbirea si asa mai departe, dar pentru o perioada scurta de timp, in general.

| Yoanna15 explică (pentru thegatekeeper):

Multumesc frumos mi-ai fost de mare ajutor :*

| thegatekeeper a răspuns (pentru Yoanna15):

Cu placere happy.

3 răspunsuri:
| SQueeZer a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti asculte convorbirile telefonice decat cei de la Politie/SRI. Nu iti dai seama ca te asculta pentru ca ei nu stau cu telefonul la ureche happy. Au Aparate speciale care redau si in acelasi timp inregistreaza convorbirea ta. Apoi daca ai ghinionul sa vorbesti ceva cu cineva despre ceva ilegal ( poate si la baza ) te poti trezi cu ei la usa happy...