| Andreea_Ele_1995 a întrebat:

Am o intrebare :Cand si cine a intemeiat Imperiul Romano-German?

2 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Nu a avut un intemeietor. Nu stiu sa-ti explic eu calumea. Au existat niste intelegeri intre mai multe tari. Cam toata europa.

| SoulEater44 a răspuns:

Buna! Pai chestia e cam asa: Desprinsa in anul 843 din Imperiul Caroligian, in urma Tratatului de la Verdun, Germania nu era un stat unitar astfel ca Regele Otto I a reusit sa restabileasca autoritatea asupra ducatelor germane, iar pe plan extern a promovat o politica activa, menita sa conduca la crearea unui imperiu crestin, dupa modelul Imperiului Caroligian. Dupa ce a stavilit incursiunile maghiare prin victoria de la Lech, langa Augsburg in 955, si-a croit drum spre coroana imperiala : a extins granita de est spre Elba- Oder, cucerindu-i pe slavi, apoi a pornit spre vest, ocupand ducatul Burgundiei si Lorena. Profitand de faramitarea politica a Italiei si de slabirea Papalitatii, Otto I a ocupat nordul si centrul Italiei, iar in anul 962 a fost incoronat Imparat al Imperiului Romano- German, numit din secolul al XV-lea,, Sfantul Imperiu Roman de neam germanic,,. Sper ca te-am ajutat!winking