| Sachiroo a întrebat:

Salut, lume! Mătușa și unchiul meu sunt în Germania de câțiva ani. De la ei am aflat că această țară poartă negru pe steag pentru a ține doliu față de victimele, ucise la ordinul lui Adolf Hitler.Deși,din informațile căutate, am aflat că Germania poartă negru pe steag, de când avea numele de "Imperiul Romano-German" adică de secole bune.La Belgia e la fel. Știu că a fost condusă de un dictator Leopold al-2-lea. Așadar, Germania, Belgia și restul țărilor poartă negru pe steag pentru a ține doliu sau din alt motiv? Dacă e altul, puteți precizia care anume este?

1 răspuns:
| J0B0MAT a răspuns:

Fiecare țară are alt motiv.Germania avea mai demult negru, puteau să schimbe culoarea, dar poate au ales să păstreze într-adevăr din motivul cu doliul.Ar fi frumos, dar mi-e greu totuși să cred.