| Catte1990 a întrebat:

Am o intrebare despre cum as putea depasi anumite probleme de la locul de munca : Am o colega care se crede " superioara noastra " ( suntem 7 fete pe acest departament. ).
Noi doua suntem cele mai vechi. diferenta este ca ea e mai veche decat mine cu 5 luni!
Pana acum ceva timp, am fost pe aceeasi tura, insa de cand ne-a schimbat, a inceput sa inventeze lucruri despre mine la superiori ( ca o deranjez mereu, ca nu fac nimic etc ). Problema este ca managera o crede, in ciuda faptului ca toti ceilalti colegi se plang de ea ca se crede " superioara " noua, ca da ordine, ca vorbeste urat, ca nu face absolut nimic!
Deci nu face absolut nimic in cadrul echipei! Mereu sta la cafele ( desi suntem pe aceeasi pozitie ) iar cand managera este prin preajma face sa para in asa fel in cat ea este cea mai implicata!
Nu face absolut nimic, iar totul cade pe mine, avand in vedere ca noi avem cea mai mare vechime! Si mai are si curajul sa spuna ca noi nu facem absolut nimic, ca toate sunt in capul ei!
Nu mai stiu cum sa gestionez situatia! Nu stiu cum sa imi fac superiorii sa vada care este de fapt adevarul!
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Ps. Locul de munca nu vreau sa mi-l schimb, dar m-am săturat de falsitatea colegei respective!

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Vorbește cu ea. Intreaba-o de ce face asta. Sigur va rămâne fără cuvinte.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai interesa ce face și ce zice. Dacă șefii nu au ochi sa vadă e problema lor. Probabil managera respectiva o place mai mult pur și simplu. Tu fa ți treaba și se va vedea în timp unde e adevărul. Nu ți mai pierde energia încercând sa demonstrezi care e adevărul pentru ca spunând lucrurile din punctul tău de vedere poți părea paracioasa, sau nu dă bine, depinde cum e atmosfera la voi și cum sunt obișnuiți sefii. Pe colega respectiva evit o dacă poți. Fii mai Zen nu te mai stresa și fa ți treaba bine.

Răspuns utilizator avertizat