| Jimini a întrebat:

Am o intrebare! Mi-am setat netu sa am si litele â, ă, ţ, ş! Dar de ce daca apas pe tasta Y imi apare Z si invers?

5 răspunsuri:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Nu e de la net aia. E limba setata din control panel pe romana(traditional) adica sa scrii cu diacritice. Iar treaba cu z in loc de y nu stiu. Si eu la pc-ul de la scoala am asa la tastatura dar m-am obișnuit.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Treaba cu z in loc de y se intamplă atunci cand schimbi limba din engleză pe romană(tradițional) Ca sa nu mai se schimbe z in loc la y schimbă din romana(traditional) in engleză.
Pentru a scrie cu diacritice(ă,î,ș, ț, â) apasa alt+shift deodată. Iar pentru a reveni la simboluri apasa inca o data pe alt+shift

| corolav a răspuns:

N setarea făcută pe Windows pentru alfabetul rămânesc cu diacritice pentru z se bate y şi pentru y se bate z.

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună!
Calculatorul este setat în română, se seteză automat, probabil când intri pe internet. Windows 7 presupun, nu? Pe bara de start scrie undeva RO. Dai click pe ea şi apoi pe EN | Statele unite. Aşa scrie. Apoi este în engleză. Ştiu aşa este şi la mine, dar eu m-am învâţat şi acum scriu şi eu cu diacritice.
Baftă!

| rrraluk a răspuns:

Pai inacearca sa umli la setarile tastei k asa am patit si eu dar sremea o reparat-o sau daca nu scrie cu tasta compului cai mai buna1:d