| DooM a întrebat:

Atunci cand apas tasta z arare litera y si atunci cand apas tasta y apare tasta z sunt invers cum pot regla asta ?

Răspuns Câştigător
| diib3 a răspuns:

Depinde, ai setat să foloseşti diacritice sau este setat automat de computer? Că eu folosesc diacritice şi "z"-ul şi "y"-ul se inversează. Dacă scrii fără diacritice şi setarea asta este activă ar trebui să o dezactivezi. Sau dacă sunt inversate în limba engleză ar trebui să schimbi pe română că ai foarte puţine de pierdut. Se cam schimbă tastele când scrii cu diacritice...

| DooM explică (pentru diib3):

Si cum o pot dezactiva?

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca ai schimbat limba tastaturii, din engleza in romana, asa se intampla. Da clic pe RO din Taskbar (bara de jos) si schimba limba in engleza (EN) si o sa se revina la normal. Numai bine!

| DooM explică (pentru Ioandelasal):

Nu imi am nici un ro sau en in bara de jos

| Ioandelasal a răspuns (pentru DooM):

Nu am vazut W.7, asa ca nu stiu exact intrarea la setarea limbii, o sa-ti spun pentru W. XP si sper ca te descurci.
Intra prin Start/Control Panel/Regional and Language Options si de la Select a Language... selectezi English (United States), dai Apply si OK si apoi dai un Restart. Succes!

| Kenichi a răspuns:

Lol ce vad aici cica trebuie sa o schimbi pe limba romana pai tomai de aia sunt inversate y si z trebuie sa o pui in engleza cum tia explicat cel/cea dinaintea mea

| Anastasia4ever a răspuns:

Seteaza ori din colt dreapta jos tastatura in limba romana, ori din control panel!

| diib3 a răspuns:

Înseamnă că laptopul este limba spaniolă şi trebuie să schimbi pe engleză fiindcă la toate limbile latine se face inversiunea aceasta. Trebuie să apeşi click dreapta pe bara de jos apoi să ţii săgeata în dreptul lui "Toolbars" apoi dă-i pe "Language Bar". Îţi apare jos dreapta o iconiţă. Dă-i click dreapa pe ea şi apoi pe "Settings...". Apoi apas ă "Add" şi selectează "English-United States". Apoi apasă pe iconiţa de jos şi selectează limba engleză pe "En". Şi aşa tastele revin la locul său iniţial.

| DooM explică (pentru diib3):

Cand tin sageata in dreptul Toolbars nu imi apare Language Bar

| diib3 a răspuns (pentru DooM):

Trebuie să fie "Windows Media...", "Links" apoi "Language bar"...

| DooM explică (pentru diib3):

Am reusit pana la urma dar cand am tinut sageata pe Toolbars am dat Tablet PC Input Panel dupa ce am bifat asta mi-a aparut o tastatura si acolo am gasit o casuta in care scria ro si am pus-o in en.
Multumesc pentru ajutor!

| diib3 a răspuns (pentru DooM):

Cu plăcere! Eu scriu în română deci umblu mult prin setările astea aşa că nu a fost greu deloc şi mi-a făcut şi plăcere.

| diib3 a răspuns:

Ar trebui să apară "Language bar" al treilea, sau la tine scrie în spaniolă? Dacă scrie în spaniolă apasă pe a treia setare de sus.

| DooM explică (pentru diib3):

Da asa am facut am dat pe a3a si nu este in engleza

| Naspa6969 a răspuns:

Pai mai intai...
Te uiti jos si.ti apare ceva : RO sau EN ( depinde in ce limba le ai) ma rog dupa cum se pare tu il ai in liba romana eeh atunci dai pe RO si vezi k o sa.ti apara cv sus fix acolo unde ai dat pe RO eh si atunci dai English (United States), ai inteles? Eh, bine pa. Si ai grija ce faci sa nu faci ceva gresit. Ma bucur ca te.am ajutat happy. Paa wave...

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna.asta este din cauza tastaturii...si eu mai pateam asta.incearca sa te acomodezi asa pana isi revine...isi va reveni dupa 1 ora sau mai putin

| dIeZz95 a răspuns (pentru Georgyyyyyyy):

Cand apare z in loc de y si respectiv y in loc de z, limba tastaturii este setate pe RO. :p

Răspuns utilizator avertizat
| Madut21 a răspuns:

Tii apasat pe ctrl si pe apoi pe shift, adica sa le tii pe amandoua apasate in acelasi timp, vezi, poate mergebatting eyelashes

| DooM explică (pentru Madut21):

A incercat si nu a functionat

| DooM explică:

Nu s-a intamplat nimic

| DooM explică:

Laptopul este cumparat din Spania daca conteaza

| dIeZz95 a răspuns:

Ca sa iti apara in start bar in windows7 : Control Panel -> Clock, Language, Region -> Region and Language -> Keyboards and Language -> Change keyboards -> Language bar -> Docked in the taskbar -> OK. Acum daca se vede RO, dai click si alegi EN, insa cand ai nevoie de diacritice : ă â î ş ţ, selectezi RO. Bafta tongue

| techdeck99 a răspuns:

Pai trebuie sa schimbi tastatura pe limba romana

| Stroe_Horia_1988 a răspuns:

Poate vrei sa spui nu Ctrlwinking