| MalinaAndreea a întrebat:

Am o mare problema, inca din clasele mai mici.Cand stiu ca trebuie sa ma asculte profesorul la lectia respectiva tremur foarte tare.Nu ma pot stapani.Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Aici ar trebui sa-ti raspunda doar cei care au avut aceeasi problema cu tine, o inteleg si au depasit-o.
Eu sunt o fire competitiva si abia asteptam uneori sa ma asculte profesorul. Iar daca nu stiam lectia, macar pentru placerea de a improviza cat de cat; era ca un joc de-a soarele si pisica ( recunosc ca uneori nu mi-a mers).
Emotii ai pentru ca asa e firea ta si e greu sa o schimbi. Daca nu tremuri la toate orele, gandeste-te care sunt motivele pentru care n-o faci la unii profesori si incearca sa transferi reteta.
Bafta!

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine.Crezi ca noi nu am patit asta? Daca esti bine pregatita chiar nu ai de ce sa te temi.

| CityOfSatan a răspuns:

Ai putea consulta un psiholog.

| Apheleia a răspuns:

Buna! Pai gandeste-te ca nu este nimic grav in a te asculta profesorii, prin asta trec toti elevii.In primul rand invata lectia din care stii ca vei fi ascultata sau lectia de zi, depinde, si cand vei fi ascultata nu te panica, nu ai de ce, pur si simplu stai calma si dai raspunsurile pe care le stii.Profesorii nu te asculta sa te umileasca, te asculta ca sa iti puna o nota.Deci gandeste pozitiv de fiecare data,si imagineaza-ti ca nu sunt colegii langa tine,si pur si simplu spui lectia,asa cum ai invata-o acasa.
Si eu, si probabil multi altii, au trecut prin asta, nu este nimic de speriat, nu te ingrijora.Succes!:*

| AtateaConditii a răspuns:

Trebuie sa controlezi emotiile, cand ai sa le controlezi o sa te simti foarte bine si cu emotiile. Trebuie sa te gandesti la altceva, sa faci o glumita, sa te prostesti putin cand te asculta sa nu fii serioasa in totalitate. Stii melodia lui Pink try? Incearca orice ar fi, o sa fie greu la inceput o sa te faci de ras si ce daca oricum viata e scurta, lumea va uita, cand iti tremura mainile lipeste-le de ceva de banca de ex ca sa nu se vada. Si sa nu iti pocnesti degetele. Strange pumnii cat poti tu de tare.

| Yasmin875 a răspuns:

Ai emotii.Asa mi se intampla si mie.Invata bine lectia resprectiva si nu vei mai avea emotii.

| SunnyDay88 a răspuns:

Pai de ce te temi? lucreaza la temerea ta si... o sa treci peste asta.

| ellaells a răspuns:

Dar de ce ai emotii?
Nu trebuie sa le arati ca esti emotionata sau ca iti pasa, notele sincer, nu prea conteaza. Fii tu, lasa emotiile deoparte. Nu sunt bune, mai ales la scoala.winking

| HappYdaYGroparuL a răspuns:

Lasă emoţiile.

| ριтιq a răspuns:

Sa lasi emotiile in banca si cand te duci la tabla sa te duci nu stiu... ca o fata indiferenta fara griji! Ca si cum nu ai fi ascultata PE NOTA! :*

| AlexandraCătălina a răspuns:

Eu de exemplu mă gândesc că nu se poate întâmpla nimic rău. Ce poate fi atât de rău, poate iei o notă mică, poate te ceartă părinții, dar mai mult de atât, nu te omoară nimeni, nu se întâmplă nimic grav. O să vezi când începi să renunți la emoții și o să fii sigură pe tine, o să-ți fie mult mai ușor să iei și note mai mari. happy

Sper că ți-am fost de ajutor, succes! happy

| lavilavi10 a răspuns:

Ramai calma si iti imaginezi k nu e nimeni in clasa big grin asa e la mine dar cand ma cheama la clasa. nu stiu exact... relax si gata