| inflarosu a întrebat:

am o problema de matematica pe care eu nu o inteleg. Sper ca ma puteti ajuta rapid!
Suma a doua numere este 162. Suma rasturnatelor lor este 504. Determinati cele doua numere.
Va rog sa mi-o rezolvati cat mai rapid! va multumesc!

8 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Lasa jocele si mina la scoala

| Andrada003 a răspuns:

Mai nu ai voie pe TPU cu teme! Mai bine intreaba prieteni, parinti sau intreaba-l pe profesorul tau daca nu ai inteles problema!

| aladinbeci a răspuns:

Solutia ar fi sa notezi cela doua numere cu a si b si sa scrii un sistem de ecuatii:
a + b = 162;
1/a + 1/b = 504.
Vei ajunge insa la o ecuatie de gradul al doilea si nu stiu daca ai facut asta la scoala pana acum. Altfel nu stiu ce sa-ti spun.

| aladinbeci a răspuns:

Inflarosu, deoarece am scris raspunsul in graba, ti-am dat o ecuatie cu inversele numerelor si nu cu rasturnatele lor.Iti cer scuze si te rog sa ma crezi ca n-am avut deloc intentia sa-ti dau o rezolvare eronata.Probabil ca ai rezolvat-o pana acum. Daca ar fi fost sa o rezolv, as fi intrebat si eu cate cifre au numerele, pentru a putea scrie rasturnatele lor.Inca o data, iti cer scuze.

| d33utza003 a răspuns:

Nu spune si cate cifre au numerele?

| inflarosu explică:

Nu conteaza

| d33utza003 a răspuns (pentru inflarosu):

Normal ca conteaza. de-aia e si greu s-o faci

| inflarosu explică:

Nu zice din asta nu inteleg