| Thebest11111111 a întrebat:

Buna.
Am o problemă, mai exact am ceva pe suflet.
Vreau sa precizez că eu am crescut fara mama de la vârsta de 8 ani, deși am trecut peste chestia asta (Cel puțin așa cred eu).
Mi se întâmplă ceva de fiecare dată când văd pe stradă o fetiță cu mama ei, simt o durere in suflet.
Mi se întâmplă și pe fbk când văd o poza de exemplu cu o mama și o fiica sa simt că mă doare ceva.
Fac comparatia cu mine că mie mi-a lipsit mama, desi nu mă victimizez dar problema e că mă doare când văd chestii de genul.
De ce oare mă doare când văd lucruri de genul?
Adică eu am preferat sa nu stau să mă plâng din cauza asta fac o facultate și învăț chiar și vara asta am tot învățat pentru următorul an.
Dar tot mă doare când văd că altele și ce mi-a lipsit mie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum simți acea durere?

| StoicAnalysis a răspuns:

Ti-a lipsit atat de mult mama ta, incat nu ai trecut in totalitate peste. Nu stiu daca o sa te ajute, dar pe mine cel putin m-a ajutat cand am patit la fel cu tatal meu. Aveam 13 ani cand a murit. Incearca sa vizitezi mai des locul de veci al mamei tale si/sau dedica-ti un timp singura, vorbind cu ea. ( Nu avem de unde sa stim daca sufletul celor adormiti ne asculta sau nu, dar merita sa incerci ). Spune-i ce ai pe suflet tot ce te apasa si poate chiar iertare daca tu crezi ca i-ai gresit cu ceva. Asta o sa-ti ofere o impacare sufleteasca, stiind ca e posibil ca ea sa te vegheze in timp ce discuti cu ea. Spune-i tot ce ai realizat in absenta ei, tot prin ce ai trecut, experiente frumoase, sfaturi, etc. Daca esti o persoana religioasa, poti si sa te rogi pentru ea. In timp o sa treci mai usor peste situatiile de genul si o sa ai si liniste, stiind ca i-ai pastrat vie amintirea ei in sufletul tau.