| anonim_4396 a întrebat:

Buna.
Am o problemă sufletească care mă macină și nu găsesc nici o rezolvare.
De multe ori simt ceva ce mă apasă pe suflet și asta mă face să nu mai am nici energie și nici putere în corp.
Nu știu de ce atrag ghinionul mereu și nu reușesc ce îmi doresc.
Tind sa precizez că pe alte planuri stau bine: Social, profesional, mental, etc dar sufletește simt că nu sunt bine și nu reușesc să găsesc o rezolvare.
Probabil că ați simțit și voi sentimentul acela de gol interior și lipsa de validare.
Acea stare urâtă.
Voi cum ați reușit să treceți peste?
Și eu uneori simt că însă depășesc perioada asta, că e doar o perioadă dar de cele mai multe ori durerea aia sufletească îmi ia puterea inclusiv puterea fizica.
Ideea e că mie nu îmi place să îmi plang de milă, că nu sunt genul.
Am trecut peste multe probleme de unul singur fara sa mai victimizez însă singura problema la care nu găsesc rezolvare este durerea sufletească.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cand ajungi in acea stare, fa ceva ce-ti place, sau munceste si nu te mai gandi la acea stare! Mintea ta e dusmanul tau, daca il lasi...
Ocupa-ti timpul liber cu orice!

| sammie a răspuns:

,, Voi cum ați reușit să treceți peste? "

Mi-am ocupat timpul cu tot felul de lucruri. Am început să vorbesc cu prietenii și să le spun prin ce perioadă trec iar aceștia mi-au fost alături și am început să vorbesc mai mult cu ei, pe apel, să ies pe-afară cu ei etc. Am început să petrec mai mult timp cu familia, să stau cu părinții mei și să discutăm, să râdem. Iar când ei nu puteau să stea cu mine făceam tot felul de activități. Ascultam muzică, mă uitam la tot felul de lucruri amuzante pe social media și ieșeam pe-afară și mă bucuram de vremea bună. happy

| Smmo a răspuns:

Pentru apasarile sufletesti sunt cateva lucruri pe care le-ai putea face atunci cand consideri ca este momentul pentru tine, dar mai ales cand te cuprind. Starile astea cam indeamna la lancezeala, la stat in casa, iar asta e ultimul lucru pe care trebuie sa il faci atunci. Prima recomandare ar fi mersul la biserica (nu neaparat duminica, sunt slujbe si in timpul saptamanii, pentru diferite nevoi). Apoi mers la psiholog, vorbit cu un prieten bun, plimbare cu cineva undeva unde sa te intereseze/binedispuna - teatru, restaurant, parc. Pot ajuta pictura, sculptura, lucrul cu lut, sportul, chiar unele aspecte ale gatitului, ceva pe care sa il creezi tu si pasul urmator, sa il valorifici sau sa il dai altcuiva.
Desigur, depinde si ce te apasa, daca este ceva ce poti rezolva, de exemplu ca te-ai certat cu cineva, poti incerca sa te impaci cu persoana respectiva. Daca ai facut ceva rau poti incerca sa repari ce ai facut.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Fa-ți o iubita. Petrece timp cu familia sau singur cu gândurile tale. Meditează la ceea ce te face sa fii așa, ce te nemultumeste și încearcă sa rezolvi.