| PaulAdrian17 a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare, voi cat de repede v-ați găsit un job în București? Ca eu am terminat facultatea, continui cu master în prezent și nu mi-am găsit nimic timp de 4 luni. Am fost la interviuri dar cică nu eram candidatul potrivit. Oare ce trebuie să fac sau să zic ca să fiu și eu angajat o dată? (PS: nu am experiență în muncă, dar dacă nimeni nu mă angajează cum s-o capăt? Și cică Bucureşti are multe oportunități, pentru alții ca pe mine m-a dezamăgit teribil!)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce ai terminat, ca de-i una din facultatile inutile ca: Drept, jurnalism sau psihologie, nici nu vei avea sanse prea curand sa gasesti ceva de munca, fiindca anual termina peste 10.000 la fiecare facultate, dar posturi vacante ies numai cate 10-15 pe an, asadar cei 9990 care raman neangajati, ingroasa randurile somerilor, alaturnadu-se celor care au terminat in anii precedenti.

| PaulAdrian17 explică (pentru Violleta2022):

Ce contează ce am terminat dacă eu aplic la joburile postate de angajatori?

| Violleta2022 a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Atata vreme cat esti calificat si ai cunsotinte despre acele cerinte din descrierea jobului, poti aplica, ramanad la ca interviu sa-i impresionezi pe angajatori, cu toate cunostintele in acel domeniu si sa-i convingi sa-ti dea tie jobul.
Sunt si situatii cand te te pot refuza pentru ca esti overqualified, dar asta depinde numai de angajator.
In orice caz, nu te astepta la un salariu mare, fiindca va fi conform pozitiei pe care te angajezi, indiferent ca ai studii superioare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu in Bucuresti gasesti cele mai multe oportunitati unde altundeva? Insa conteaza foarte mult si in ce domeniu cauti si cum stii sa te vinzi la interviu

| PaulAdrian17 explică (pentru suntserios):

Și ce ar trebui să spun la interviu ca să impresionez? Ca am 100 de ani experiență când eu nu am?

| suntserios a răspuns (pentru PaulAdrian17):

Totul tine de domeniu, de firma unde aplici pe ce post sa aplici samd.

| Standt a răspuns:

In Bucuresti sunt multe oportunitati.
Depinde ce pretentii ai tu. Ce cauti. Ca incepator nu trebuie sa tintesti prea sus.