| MimyMimi a întrebat:

Am si eu o mare nelămurire/intrebare îngrijorătoare. Iau ANTICONCEPTIONALE ce ceva timp până acum imi venea menstruatia in ziua 4a -5a maxim acum am terminat folia duminica trecută a trecut saptamana de pauză azi e duminica iar si menstruatia nu mi-a venit inca ceea ce ma face sa ma îngrijorez. Mâine ar trebuit sa incep urmatoarea folie de pastile. Nu stiu ce sa fac. Treaba sta in felul urmator ma gandesc oare sa fiu însărcinată? dar nu am nici un simptom. In schimb am aceea scurgere alba transparenta lucioasă si am citit despre aceasta ca apare inainte si dupa menstruatie si are rolul de a curata vaginul si ca e cv normal sa apara cu cateva zile inaintea menstruatiei cu 4-6 zile. Voi ce parere aveti ar fi posibil sa imi apara menstruatia chiar daca nu a aparut in parioada de7 zile de pauza intre folii? Multumesc astept cu nerăbdare raspunsurile voastre.

1 răspuns:
| HazelEyes77 a răspuns:

Menstruatia mai intarzie uneori si din alte motive decat sarcina. De exemplu daca treci printr o perioada mai stresanta, ai un sistem imunitar scazut, iei medicamente sau ai o dieta saraca in nutrienti poate sa ti influenteze ciclul menstrual. Daca totusi ai indoieli fa un test de sarcina si o sa stii sigur ca nu e vorba de asa ceva.