| Xoniaa a întrebat:

Am stat 7 aproape 8 ani in Spania si am facut acolo clasele 1-4 siii stiam Spaniola la perfectie daar acum de cand am venit acasa, in Romania am cam uitat-o. parintii mei au incercat sa mai vorbesc dar nu prea au reusit pentru ca am inceput cu scoala aici si toata atentia mea era pe limba romana care o stiam dar mai aveam cateva lipsuri si faza e ca eu inteleg absolut tot dar imi este greu sa raspund inapoi, dau fundita celui sau celei care imi da cea mai buna idee prin care as putea sa reusesc sa vorbesc cat de cat din nou! :*

Răspuns Câştigător
| Swan39 a răspuns:

Ce coincidenţă, şi eu am locuit în Spania tot vreo 8 anihee hee Doar că au am făcut acolo toată şcoala generală (deci până în a 6-a, inclusiv). Eu stăpânesc spaniola aproape perfect, doar că nu am mai conversat cu cineva de mult timp, astfel că unele cuvinte nu-mi vin în minte chiar imediat, fiind mai puţin uzuale decât altele.
Încearcă să auzi sau să citeşti în spaniolă (vezi şi ce a scris sublime89). Ceea ce mai poţi face e să vorbeşti cu tine în gând, în spaniolă; eu mai fac asta uneori.hee hee

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Volviendo a España de nuevo por que si no en tu tierra no tendrás ningun futuro.

| sublime89 a răspuns:

Te poti uita la filme in spaniola, sau la diverse videoclipuri. Ai putea de asemenea sa citesti carti sau sa vizitezi site-uri in limba spaniola. Poti sa exersezi incercand sa repeti ceea ce auzi, sau sa citesti cu voce tare.