| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Bună. Am terminat clasa a 8 a cu media peste 9.50 și urmează săptămână viitoare sa completez lista cu licee. Din clasa a 5 a m-am gândit sa merg pe stiinte sociale și sa dau la drept. Acum 3 luni mi am schimbat părerea. Voiam sa dau la stiinte sociale fiindcă auzisem ca e ușor și nu faci matematica, iar eu, în trecut nu eram prea buna la materia aceasta. Fiindcă a trebuit sa învăț pentru evaluarea națională, am început sa fac pregătire la matematica. La început nu mi-a plăcut, poate fiindcă făceam cursurile online, dar cam prin primavara am început sa merg fizic. Matematica a început sa-mi placa, nu o ador, dar îmi place. În fiecare zi făceam probleme si nu le făceam doar fiindcă trebuia, ci pentru ca îmi și plăcea sa le rezolv. La examen am luat nota 9.60 la matematica. Ma gândeam sa dau la un profil real. Cunosc persoane care spun ca dupa ce au terminat stiintele sociale nu mai știu nici măcar tabla înmulțirii, iar eu nu vr sa ajung ca ei. Ma gândeam sa dau la stiintele naturii, dar nu stiu daca pentru mine este un profil bun. Fizica nu știu fiindcă la școală profesorul nu își făcea aceasta ora, iar chimie știu asa și asa ptc n am avut un profesor bun. Ma gândesc ca pe parcursul vacantei as putea invata aceste 2 materii. Pe viitor nu știu dacă îmi doresc sa devin doctor pentru ca am frica de ace, dar poate ca aceasta frica o sa dispară odata cu timpul. La stiinte sociale am înțeles ca faci multă istorie și geografie, dar nu prea ma dau în vânt după aceste materii. Dacă as merge la sn o sa pot merge și la alte facultati în afara de medicina? Voi la care profil îmi recomandați da merg? I am spus deja unei profesoare de romana ca vreau sa merg la stiinte ale naturii ca să fac pe viitor medicina și a zis ca e foarte bine. M as simți aiurea sa ii zic ca mi am schimbat părerea asa pe moment

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E cam dificil de spus.Alegerea trebuie sa fie in totalitate a ta.Cu parintii ai discutat despre aceasta dilema? Ei ce te sfatuiesc sa faci?
Pot doar spune ca la mate info mananci matematica pe paine si nu stiu daca va fi sucifient doar sa iti placa. Faptul ca celelalte materii cheie de la stiinte ale naturii nu le-ai studiat in mod serios din cauza profesorilor, reprezinta un dezavantaj considerabil din punctul meu de vedere.

In cel mai rau caz, poti oricand sa te muit daca iti dai seama ca ai ales nefavorabil.Nu te stresa.E absolut normal sa te gandesti si razgandesti.

Succes.

| doraaaa a răspuns:

Buna. in primul rand, e total oki sa iti schimbi decizia. nu te gandi asa de mult la raspunsul tau catre dna de romana in legatura cu profilul pe care il vei alege. nu ai de ce sa te simti aiurea. sunt sigura ca va fi fericita atat timp cat si tu vei fi impacat/a. si eu am terminat clasa a 8 a anul astahappy multi profesori mi au spus ca dupa ce faci stiintele naturii ai mai multe usi deschise catre diverse facultati. nu e obligatorie medicina. pe stiintele sociale trebuie sa stii sa tocesti sau sa inveti mai schematic, fiind multa informatie de retinut. faptul ca nu ai asa multe cunostinte in ale fizicii si ale chimiei nu e asa mare problema daca te ambitionezi. mult succes in alegerea profilului potrivit tie si felicitari pentru nota))