| AlexandraAle121 a întrebat:

Buna, am o întrebare dacă mă puteți ajuta.

1. Curând îmi fac primul meu card la Banca Transilvania (după majorat) și am să bag in el bani, o sumă mare, nu sunt angajata și încă nu lucrez, oare îmi trage comision dacă îi pun pe card și fiind neangajată? Dacă da, cam cât ia și la câți lei comision?

Întrebare 2. Dacă se ia comisionul fiindcă nu sunt angajata, este posibil sa bag banii la contul cuiva din amilie care are comisioanele 0 lei fiindcă primește salariul pe el? Și după ce primește banii mei in cont dacă îmi transfera mie pe card atunci nu plătește acea persoană comision nimic?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cardul Visa Classic de la BT nu are comisioane la depuneri si retrageri, cel putin de la bancomatele lor.
Nici comosion lunar sau anual pentru administrare nu au.
Deci daca iti faci card, pui niste bani pe el si platesti una-alta cu el, nu vei plati nici un comision, atat timp cat platesti in Romania, in lei.
Comisioane se platesc doar cand transferi bani (multi) spre alte conturi, sau platesti prin strainatate, in alta moneda decat lei, si se face conversia automat.
Am card la ei de multi ani, l-am folosit in multe situatii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca iti trage comision, il treci drept card de economii.Persoana de la ghiseu te va ajuta sa decizi cum este cel mai bine pentru tine, asta e jobul lor.Bafta.

| VoidEternal a răspuns:

Îi încarci la un bancomat cu funcție de alimentare. Încerci cu cate 5000 de lei pe zi, sigur merge

| AlexandraAle121 explică (pentru VoidEternal):

Iese ceva și comision sau?

| VoidEternal a răspuns (pentru AlexandraAle121):

Dacă alimentezi la automat nu ai comision, dar e o limita zilnica.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fii fată inteligentă și mergi direct la bancă și acolo vei afla EXACT și la SIGUR detaliile și regulile, fiindcă fiecare bancă are propriile condiții.Mergi cu unul dintre părinți dacă crezi că nu te vei descurca.Am văzut și întrebarea cu prietenul care comentează la ținutele tale.Te îmbraci decent? Adică NU mulat,NU decoltat? Dacă te îmbraci decent atunci NU văd de ce ar avea ceva de comentat, dimpotrivă ar trebui să fie mândru că a cunoscut o fată cu un CARACTER deosebit. Însă chiar și de-ai fi indecentă, cu buricul la vedere, cu un petec de material pe post de tricou și lenjeria intimă la vedere tot nu are dreptul să comenteze fiindcă pe el exact și exclusiv asta l-a atras la tine faptul că te expui, că ești dezgolită de unde rezultă că și mintea lui e la fel de goală și TOT ceea ce dorește de la tine e sex.Numai bine îți doresc! Ai grijă de tine și fii foarte atentă pe cine vei accepta în viața ta!

| AlexandraAle121 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Mă îmbrac decent, mai îmbrac tricouri scurte, dar în niciun caz prea decoltat. Mulțumesc frumos!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AlexandraAle121):

Dar am văzut și întrebarea cu sexul în 3 pe care ai șters-o.De ce ai făcut asta? Îți e rușine cu ce hal de gândire ai? Dacă ai avea rușine și respect de sine NU ai permite niciunui băiat să te atingă fiindcă cine îndrăznește să te pipăie sau dă să te sărute vrea doar sex de la tine.Tu ești întreagă la minte? Alta nu ar accepta ca el doar să se uite la altele și tu să accepți să se culce cu altă fată de față cu tine? NU ești normală, de fapt tot mai multe sunteți naive și băieții râd de voi, vă prostesc să vă culcați cu ei pe motiv că cică așa-i demonstrezi iubirea și faptul că ții la el și vă tratează ca pe zdrențele de haine care le purtați de voi ziceți că așa-i moda, sunteți jucăriile lor.Trezește-te la realitate și dorește-ți un băiat care-i virgin, dar să fii și tu la fel, asta-i mândria de partea amândurora când știi că o fost, este și va fi doar al tău, iar tu la fel.NU vă mai mulțumiți cu "resturi"!

| AlexandraAle121 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu sunt cu el de foarte mult timp, sunt prima lui iubita. Sa potolit, a vrut doar daca vreau și eu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru AlexandraAle121):

Crede-mă că dacă era NORMAL, cuminte și cu minte nici nu gândea așa, iar tu ești prea naivă.