| radu76ers a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu la ce profil sa merg la liceu.In a 5-a am avut media 9.60, a 6-a 9.53, a 7-a 9.68. Eu as opta pentru mate-info fiindca sunt super-bun in calculatoare, dar imi e greu cu matematica.Ar mai fi Stiintele Naturii sau Filologie. Ce sa aleg?

Răspuns Câştigător
| Eღilia62 a răspuns:

Daca iti plac materiile umaniste(lb romana,lb straine,istorie,geografie,lb latina)poti alege filologia,daca iti place chimia,fizica, biologia si mate poti alege stiinte ale naturii(faci si aici mate chiar daca nu cat la mate-info, 4 ore pe saptamana clasele 9-10, mai incolo nu stiu), Info la stiinte ale naturii faci 1 ora pe saptamana, din a 11 a nu mai faci info.Dar trebuie sa stii ca informatica se ocupa cu programarea,nu e doar lucrul pe calculator,ce zici tu cu PC-urile e TIC, poate iti va placea si programarea, nu stiu.La mate info dai BAC mate M1, deci daca nu stii mate mai bine nu te bagi, la stiinte ale naturi dai BAC mate M2 iar la filologie nu dai BAC la mate si faci putina mate in liceu(o ora-doua).

7 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Sa stii ca si eu sunt in a8a si tot la info as vrea dau.Am mediile ca tine.Dar m.am gandit asa ca ma pricep eu la calculatoare dar cu matematica scartii, tb sa te gandesti ca dai Bacu` la mate si iti impusca niste subiecte de nici 4 nu iei. Stiinte ale naturii faci multa chimie, iar mie sincer nu.mi place.Tie daca iti place du-te.Filologia e faina,ce sa zic acum, faci romana si limbi straine la greu, dar din a11a nu mai faci mate, partea buna! Acuma cum vrei tu! Ramane la alegerea ta!winking

| Λndrei a răspuns:

Eu ti-as recomanda Matematica-Informatica(profilul meu big grin)dar sper ca stii ca acolo nu te invata cum sa te joci pe calculator sau sa instalezi OS-uri sau mai stiu eu ce.O sa inveti limbaje de programare si cum sa faci programe,subprograme, sa lucri cu matrici, functii si etc.Eu Fac Borland Pascal si C++, si ceva Java dar mai rara happy.Si bineinteles matematica, daca mai ai si prof ca al meu sti ca daca ai media la el pe a 12-a 6, 00 iei bacu' cu nota mai mare de 8, 50.

| InVisible99 a răspuns:

Daca iti place informatica ca si programare ar fi bine sa mergi la mate-info,insa depinde si ce-ti doresti pe viitor,daca vei merge la o facultate in domeniu[info] e de mare ajutor ceea ce ai facut in liceu.
Legat de matematica sa stii ca depinde foarte mult si de profesorul care iti preda aceasta materie,matematica e foarte faina happy,dar conteaza cum si cine ti-o preda, insa daca esti bun la info nu inteleg cum nu ai putea fi si la mate big grin
P.S:Nu te gandi acum la bac, mai ai timp in 4ani sa inveti,sa iei meditatii si plus ca la mate-info, nivelul este ridicat la matematica pentru ca faci si multe ore pe saptamana ce automat iti da si sansa sa intelegi mai bine, nu faci o mate pe fuga ca la celelalte domenii

| Ðean a răspuns:

Alege ceva ce te reprezintă. Dacă pe tine te reprezintă Informatica mergi pe Mate-Info, dacă Arhitectura mergi pe Desen şi Arhitectură, alege ce te reprezintă ci nu ce vor alţi.

| LadyGA a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa alegi ceea ce iti place cel mai mult, ceea ce iti face si placere sa inveti. gandeste te ca orice ai alege, tot vei avea ceva la care o sa iti fie greu. daca iti place info, mergi acolo, o sa treci peste mate, o sa te inveti cu ea. asa, orice specializare ai alege, tot vei avea de a face cu ceva ce nu iti face placere. apropo, frumoase medii, bravo! bafta!

| cRIT a răspuns:

Daca nu te "intelegi" cu matematica nu-ti recomand mate-info.Acolo se mananca matematica pe paine. Daca te pricepi la chimie-biologie-fizica du-te pe pe Stiintele Naturii. Daca te pricepi la Romana si ai logica-n tine mergi pe filologie.E alegerea ta, dar ai grija ce alegi.

| MoNiTzZi a răspuns:

Du-te la Goldis daca esti bun ii atateeste foarte tare liceul dupa cate am auzitwinking