| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am un bichon havanez care are 6 luni si am cateva intrebari la care v-as ruga sa răspundeți pentru ca ma vor ajuta(dar mai intai o sa va zic cate ceva despre ea).

Cand mama a cumpărat-o avea 6 săptămâni si a costat undeva la 2 milioane jumate (ceea ce a atras-o pe mama, pentru ca costa foarte putin si era foarte frumoasa), de obicei mamei nu ii pasa chestiile de baza gen data exacta la care s-a nascut etc. Cand a dus-o la al doilea vaccin veterinarul a spus ca nu e 100% bichon, ceea ce inseamna ca e jumate maidaneza, jumate bichon, nu? Femeia de la care a luat-o i-a trimis poza doar cu tatăl catelei băgând vrajeala ca poza cu mama catelei nu are ceea ce era ciudat pentru ca animalul dânsei de companie era mama cățelușei. Parca ma întristasem putin cand aflasem ca nu e 100% bichon, cateva zile urma sa o tundem, cand am tuns-o arata destul de ok doar ca devenise un fel de gri(inainte sa o tundem avea parul creț, negru si unele parti albe) iar acum i-a mai crescut parul si arata super ciudat, in unele parti are gri si zici ca e bătrână. Cand o sa ii creasca parul mai lung va fi din nou neagra? Acum arata foarte ciudat dar o prietena mi-a zis ca e posibil sa fie asa din cauza soarelui sau anotimpului gen sa isi deschidă culoarea la par, voi ce credeti?

Ma gandeam sa ii cumpăr un parfum special pentru ca capătă un miros de câine care nu e insuportabil dar vreau sa miroasa mai frumos, ce imi recomandați? Am vazut pe eMAG câteva parfumuri destul de ieftine, credeti ca sunt ok?

Cum fac ca cățeaua mea sa aiba urechile atarnate gen cu par? Am vazut câțiva căței bichoni care au urechile atarnate si restul parului de la fața tuns si sunt foarte draguti, daca i-l las sa creasca va creste si va arata la fel ca si la acei catei? Sau ce trebuie sa fac?

La ce vârstă ii va veni menstruatia, cat va dura, la cat timp ii va veni si cat ii va curge?

La ce varsta va intra in călduri?

Ce ii pot da pentru a nu ii mai mirosi gura urat? Gura ei miroase urat mai ales dupa ce mananca, acum cateva saptamani i-am cumpărat un fel de bețișoare lungi, verzi care cred ca aveau consistenta unei gume(erau speciale pentru gura câinilor)

Astea au fost toate intrebarile, pup happy

3 răspunsuri:
| Miuletz a răspuns:

Am raspuns la intrebarea cu blana la cealalta intrebare. Pot sa te intreb si eu ceva? A luat cumva cateii din Bucuresti? Si ai cumva in jur de 12 ani si stati in Turnul Severin? Si cumva mai aveti o pisica? Daca nu inseamna ca te-am incurcat cu altcineva.
1) intra in calduri la aproape 1 an (10 luni sau poate putin mai devreme)
2) Oricarui animal ii pute gura, ori ii iei pasta speciala cu care il speli pe dinti (dar de obicei nici alea nu miros bine) ori incerci dentastix sau cum se numeau. Cum am zis, nu cred c-o sa miroasa bine vreodata gura. Degeaba ii dai cu parfum daca e murdara si pute, intreaba veterinarul la cat timp o poti spala, noi ne spalam cainele odata la 2-3 saptamani si nu prea pute, nu il dam cu parfum totusi

| Miuletz a răspuns (pentru Miuletz):

Si cumva a fost ziua ta recent (prin iunie parca?)?

| Peachdelight a răspuns:

Ok in primul rând e animal. Animalul niciodată nu o sa miroasă a chanel. In al doilea rând toti cățeii care nu au certificat de pedigree e clar ca nu sunt rasa 100% pura. In al 3-lea rând un câine sau orice animal este un suflet, când îl ai in casa ta el depinde de tine, devine un membru al familiei. Nu cred ca aspectul e atât de important. Da-i doar boabe și nu mâncare gătită, câinii nu au voie mâncare gătită gen resturile voastre, de acolo și probleme cu respirația urat mirositoare. Cel mai indicat și ești obligat prin lege sa îți sterilizezi cățelul care nu are pedigree. Deci fa bine și du-l la veterinar, întreabă veterinarul când considera el ca îl poate steriliza. Fa-i toate vaccinurile și ai grija de el, nu îți bate joc. Un câine nu e o jucărie, e o responsabilitate și crede-ma ca lucrurile astea minore pe care le expui tu aici nu se compara cu iubirea unui patruped pentru tine.