| diiix a întrebat:

Am un Ciobanesc German de 1 luna si cateva saptamani ( 1-2 saptamani)si as vrea sa stiu la cat pot incepe dresajul si cum sa-l dresez... daca ati putea sa-mi spuneti sau sa-mi trimiteti ceva site-urihappy Va multumesc, anticipat!

Răspuns Câştigător
| BananaSuparata a răspuns:

Buna. Poti incepe dresajul de la 3 luni. Incepe incet si cu recompensa. Nu-l bate. La inceput la sezi sau din astea la inceput va trebuii sa-i impingi tu fundul jos ca nu stie. Dar cu timpul se va invata. Si cand vezi ca stie de 2-3 ori si nu mai vrea sa faca, nu-i da recompensa pana nu se pune jos. Am dat doar un exemplu. Ca recompensa poti sa-i dai carne de pui cruda sau rupi un dentastix din ala in multe bucatele si ii dai cate una. Bafta la dresaj.

| diiix explică (pentru BananaSuparata):

La 3 luni? Nu e prea mare? Acum...sincera sa fiu e cam obraznicuta:-s musca.Am incercat sa-i spun sezi si s-o invat acum! Pricepe! E foarte inteligenta, prinde repede. Sper sa nu am probleme cu ea.Va multumesc! Mi-ati fost de ajutorhappy

| BananaSuparata a răspuns (pentru diiix):

Eu am avut un beagle. Si am inceput dresajul de la 3 luni. A invatat sezi, si aport. Altceva nu-l puteam invata si nici acum nu pot. Este prea rau laughing

| diiix explică (pentru BananaSuparata):

Sper sa nu fie asa si a measad E o nazadravana.O ador, doar ca musca:-s! Mi-a muscat bunica azilaughing

| diiix explică (pentru BananaSuparata):

Beagle-ul pare asa inofensivpuppy dog eyes... Sper ca a mea sa nu fie asa...Sau macar sa-l pot invata sezi si aportlaughing macar atatlaughing daca altceva nuhappy

| BananaSuparata a răspuns (pentru diiix):

Vezi tu dar de obicei ciobanescul este foarte ascultator si loial. Pe cand beagle este totul pe doslaughing

| diiix explică (pentru BananaSuparata):

True...Doar ca a mea nu e nici ascultatoare nici loialalaughingIndiferent de ce e ( om, anilmal) cand e mic totul e frumoslove strucklove struck...E asa simpatica:X:X

8 răspunsuri:
| MrAlex a răspuns:

Prima data trebuie sa faceti exercitii de captarea atentiei. Cand se poate uita la dumneavoastra timp de 40 de secunde fara intrerupere se poate spune ca atentia este buna. Mersul la pas se obtine si prin corectii cu zgarda de forta strangulanta, dar si prin recompensa cand se uita la dumneavoastra si merge aliniat. Chemarea nu se face cand se joaca cu alti caini. Este bine sa folositi coarda lunga, recompensandu-l de fiecare data cand vine. La inceput dresajul nu se face in prezenta altor caini deoarece nu se poate concentra.

| diiix explică (pentru MrAlex):

1) Musca mereu:-s nu poate sta jos sa se uite la minelaughing mai degraba la picioare ca sa le poata musca... sper ca aceste muscaturi sa nu fie serioase. Sper sa fie o joaca de a ei.In prezenta altor caini nu e:-s mi-a spus medicul sa n-o las cu alti caini. Va multumesc!