| ♥ℓiαnα♥ a întrebat:

Buna happy
Anul asta trec a 8a si ma ar cam trebui sa ma gandesc la ce profil vreau sa dau la liceu... M-am gandit la filolgie, bilingva, poate si bio-chimie sau mate-info...
Poate cineva sa-mi spuna cam cum ar fi la fiecare profil? Multumesc tongue.

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Buna.
la filologie faci f multa romana, putine ore de materii reale(mate, fiz, chim, info). nu ai multe optiuni dupa terminarea liceului, adica poti da la o facultate de jurnalism, drept, pedagogie.cine intra la filologie stie de la inceput ca vrea sa dea la una dintre astea.la bio-chimie faci multa chimie si biologie.mai usor cu matematica, fizica multa, info tot usurel.romana,limbi straine tot usurel.ptr ca daca esti la bio-chimie inseamna ca vrei sa dai ori la facultatea de medicina ori ceva legat de chimie.
la mate info faci cam 5 ore de mate pe saptamana, 3-4 de info.chimie 2, fizica 2, bio 2.romana 4.in fine.nu e chiar atat de greu. faza buna e ca dupa terminarea liceului poti da la orice facultate pentru ca vei fi f bine pregatit la toate materiile, inclusiv la cele de uman(istorie, geografie, romana, engleza, franceza, psihologie). dacaai avut o medie mare in scoala generala te vei descurca f bine la mate-info, vei munci un pic mai mult decat cei de la celelalte profile, dar, crede-ma ca merita.mult succes orice alegere ai lua.winking