| Elena0251 a întrebat:

Buna! Anul trecut am terminat liceul pe profil de filologie, dar nu am dat la facultate pentru ca nu am stiut ce vreau sa fac. Prima data vreau sa mentionez ca mie mi-a placut foarte mult matematica in generala si am vrut sa ma duc tot pe acest profil la liceu, dar din pacate am ajuns pe filolgie din cauza ca nu am avut media necesara pentru a intra la primele licee pe care le-am pus. Si as vrea sa cer o parere despre facultatea de finante banci sau eventual de it, doar ca stiu ca am foarte mult de recuperat iar anul acesta as vrea sa dau neaparat la facultate. Sa ma apuc de pregatire la matematica?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă îți place matematica fa matematica acum ( ca ai timp) si mergi pe ce vrei tu. Dacă continui cu ceva pe profil de filologie deși tie îți place matematica, vei avea regrete pe viitor și te vei apuca mult mai tarziu de facultatea pe care ți-o dorești.
Dacă îți place ar trebui sa o prinzi repede. Am cunoștințe care de pe filologie s-au descurcat bine la ASE de exemplu, așa ca nu îți face griji totul se invata. Repeta acum elementele de baza și te vei descurca acolo. Succes!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ai făcut filologia deci ești RUPT de matematică. Fă-ți un bine și du-te tot pe linia pe care ai pornit (fără mate)