| Sexyfoxy2003 a întrebat:

Bună
As avea o întrebare dar nu vreau sa mă credeți nebună sau ceva în genul ăsta.Intrebarea e : Credeți in reincarnare? Știu că sună ciudat dar (câteodată)deși sunt adolescenta mă simt mai "experimentata", adică simt că sunt trecută prin viață.Ca să înțelegeți mai bine vă dau un exemplu:unchiul meu în urmă cu câțiva ani și-a pierdut singurul băiat și după ce mi-a povestit întâmplarea eu am zis :"Îmi pare rău.Stiu prin ce durere ai trecut", dar el nici nu cred că ma crezut.Deci ce părere aveți?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doar te simti mai experimentata. Mai toti se simt asa, pentru ca suntem bombardati cu informatie in fiecare moment al zilei, internet, tv, reclame exterioare, etc, si avem impresia ca stim. Mai toti cred ca stiu, nu am vazut de mult pe cineva care sa spuna ca nu stie si ca trebuie sa afle, dar cand eram tinar cei mai multi erau mai constienti de faptul ca cunosc prea putin. Daca te-as lua la bani marunti despre o chestie, un subiect anume, ai da dovada ca nu te prea pricepi, si asta mai in toate privintele, si nu e de condamnat, la urma urmei esti o adolescenta, si nu ai avut timp sa inveti. Cunosti despre ceva cu adevarat abia dupa citiva ani de zile de cautari, de pus intrebari, de rezolvat probleme in acel sens.
Daca chiar stiai durerea prin care a trecut unchiul tau, el te credea, pentru ca exista o empatie ce se formeaza intre cei ce trec prin dureri asemanatoare. Dar doar ai impresia ca stii, si de aceea el nu te-a crezut.
Deci, nu pune pe seama reincarnarii ceva ce e pur psihologic, datorita societatii in care traim.

| RAY a răspuns:

Poti dovedi?

| Dragosdoar a răspuns:

E un fenomen destul de controversat cu experienta dobandita in decursul altei vieti.Mai ma regasesc si eu in astfel de situatii, insa e multa ceata ca sa am o certitudine, deci nu am de ce sa cred in reincarnare.