| MrBeanTeddyBear a întrebat:

Buna!
As avea si eu nevoie de ajutor...sunt in pana de idai crying
Am nevoie de o mica conpunere(3-4 randuri)despre proverbul "n-ai carte, n-ai parte" o explicatie cu sensul proverbului
FUNDITA!
Apropo daca intrati pe intrebare doar ca sa spuneti ca sunt lenesa si chestii din astea mai bine taceti din gura tongue

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Salut, fara teme pe acest site, dar pot sa-ti spunca ar trebuyi sa pornesti de le importanta scolii in dezvoltarea individului. Gandeste-te la cei care nu stiu sa-si scrie nici macar numele. Ce sanse au ei in viitor? Ce poate viata si mai ales societatea sa ofere acestor oameni. Pa

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Am intalnit odata, intr-o statie de autobuz, o tiganca, care m-a intrebat ce scria pe autobuz, ca ea nu cunostea cifrele. E adevarat, pe cuvant de onoare! Am ramas stupefiata! N-am putut sa raspund vreo cateva secunde, cred ca tiganca se si gandea sa intrebe in alta parte. Atunci am inteles cu adevarat ce inseamna sa nu stii sa citesti. Te duci la o angajare, si nu stii sa faci o cerere, ce crezi, mai ai sanse, chiar daca profesional poate esti mai buna decat altii.

| MrBeanTeddyBear explică:

Noua asa ne-a spus dna. profesoara o compunere de 3-4 randuri dar cred ca a vrut sa zica sa EXPLICAM sensul acestui proverb straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu ai cum să faci compunerea, pentru că proverbul este despre carte, ori tu habar nu ai să scrii corect româneştewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut ai carte ai parte si nu am stiut nici eu