| JJRosa a întrebat:

Ce credeti, in zilele noastre mai este adevarat proverbul " Ai carte, ai parte "?

12 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Foarte rar.mai bine dai spaga sa ai parte asta se practica

| iEmonel a răspuns:

Ai carte, ai parte de injuraturi. Prostia e la moda.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu,in primul rand toti cer experienta in orice aproape ori ce domeniu, iar absolventi sunt buni in mare parte doar pe teorie,paractic mai rar! E greu sa gasesti in ziua de azi un loc de munca fara relati sau sa dai tuflahappyIn zile noastre cel mai bine e sa ai scoala vieti ca sa te menti pe linia de plutire, sau sa pleci, dar nici in afara nu mai merge cu mergea odata...Sa nu uitam ca mai sunt si oameni cu o faculate care printr- o eroare de calcul isi gasesc un loc aceptabil de munca!

| Maryabaii a răspuns:

Da.lumea te considera mai bun, mai drept daca ai carte. Daca ai bani te vad ca pe un fitos si care stie doar figuri.
Asculta asta si poate o sa intelegi:http://www.youtube.com/watch?v=RY4tPA_kGZQ&feature=related

| hummer24 a răspuns:

Da e valabil si mereu va fi, cu cat esti mai bun cu atat ajungi mai departe indiferent in ce domeniu, daca esti cel mai bun o sa ai tot ce iti doresti.
Trebuie sa iti alegi din timp meseria in care vrei sa profesezi si sa exceleziwinking

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Prost sa fii, noroc sa ai happy

| bogdytzu a răspuns:

Nu. acum e proverbu: ai carte ai cu ce sa te stergi sau ai bani ai parte. atat timp cat la noi in tara banu "vorbeste" nu ai ce sa faci, rare sunt ocaziile in care faci ceva cu ajutorul cartii

| fulgerul a răspuns:

Nu,pentru.ca toti vor performanta, ori nu poti face perfomanta daca nu ai experienta! Greseala cea mai mare se face, cand se pune in discutie salariul. Putini stiu ca prima data trebuie sa demonstrezi ce sti sa faci si apoi vine beneficiul financiar!

| robertpaul a răspuns:

Ai carte, ai parte.este de datoria tuturor sa invete. poate altii invata mai putin, altii mai mult.de obicei cei care invata bine sunt tratati altfel in societate fata de cei PUTUROSI.li se vor deschide sute de oportunitati.a invata,nu insemna a inmagazina informatii, ci si a-ti antrena creierul sa raspunda la cerinte usor, intr-un mediu de stres.normal ca cel care invata este desconsiderat de cei puturosi,ca fiind prost pentru ca invata si cred ca tocilarul nu va ajunge nicaieri in ziua de azi. unii zic ca e mai bine sa te distrezi,discoteci,bauturi,droguri, femei pentru ca viata e scurta, merita traita asa crezand-cu lozinca asta.eu nu am fost tocilar, dar nici considerat ciuca batailor.eu ma ghidez in viata dupa CIAPR-adica citeste,intelege,aplica,persista,realizeaza. daca aveti parinti de bani gata sa primiti pe tava fara invatatura, nu insemna ca sunteti destepti, ci tot prosti ramaneti.este doar parerea mea.cine n-are loc de ea sa se duca in m.a

| ROB3RT89 a răspuns (pentru robertpaul):

Te cotrazic putin! Gandeste-te putin la cei cu o facultate care nu isi gasesc un loc de munca si la cei poate cu 8 clase care da o mica spaga si au un loc bun de munca,unu care il meritatu cei cu studi superioare,nu gimnaziale sau medi...E bine sa invezi,si mai ales sa ai cultura generala,dar daca n-ai scoala vieti esti un om mort! Rezolvi oare ceva daca inveti non-stop? Strica oare daca mai iesi in weekend la o bere cu prieteni sau ca te duci cu prietena la discoteca?! Nu cred! Parinti de bani gata? Si ai mei au, dar nu le cer un leu, imi place sa-i castig singur! O zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania, clar nu e valabil. Sunt multi care au invatat pe bune si au luat diploma in mod corect si nu isi gasesc de lucru, insa altii, cu diplome pe bani sau pe alte mijloace au posturi excelente, si ei nu stiu nici sa vorbeasca corect romaneste. iEmonel a surprins foarte bine, in cateva cuvinte care folosesc proverbul citat de tine, esenta societatii romanesti. Vorbesc din experienta. Am 40 de ani. ROB3RT89 are dreptate: nu ai pile sau n-ai chef sa lingi, zbori.

| garetbora a răspuns:

DA! Ca sunt si excepti e lata parte, dar in majoritatea cazurilor e valabil.
Poate te intrebi pentru ca ai intalnit multe persoane cu studii superioare care nu isi gasesc de lucru... INTREBAREA e, cum au terminat acele studii? Cu note mici, pe bani, fara sa inveti, profesori care isi zic ne plateste taxa si noi il trecem, depinde de domeniu in care a studiat...