| Ellena10 a întrebat:

Bună!(⁠^⁠^⁠) As dori să știu dacă mai sunt persoane care au probleme cu expunerea la soare și când spun probleme mă refer la faptul că efectiv îmi este rău dacă stau la soare, dispoziția mea este foarte proastă. Imi place foarte mult frigul, vremea înnorată, când este soare sau vară de abia trăiesc, mă simt mereu fără energie parcă dacă stau în soare nici să respir bine nu pot. Sunt persoane care pățesc la fel? Și de ce se întâmplă asta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt persoane fotosensibile care nu se pot expune la soare din cauza unor boli autoimune pe care le au in corp.

| dullcat a răspuns:

Afli la medic de ce ti se intampla asta, asadar mergi la un control.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai tu nu ai probleme cu asta, adica nu e nimic patologic, nu ai vreo boala. Doar ca nu iti place soarele si asta iti da o stare proasta, de aici si diverse simptome pe care e posibil sa ti le induci tu singura. Nici mie nu imi place soarele, imi place vremea mohorata, m-as muta chiar maine intr-o tara nordica laughing

| Dragobeta a răspuns:

Ioi, si eu numai la soare as sta. Soarele da energie. Ma mir ca la tine e invers. Ai fost crescuta cu jaluzelele trase? Nu e normal.
Ia fa-ti un control la plamani daca spui ca ai probleme cu respiratia.

| SnyYshQ a răspuns:

Am aceeasi problemă..nu cunosc nici eu cauza insa eu nu iubesc frigul…eu iubesc caldura combinată cu aerul condiționat cumva sau sau vânt. știu e ciudat … dar din pacate razele soarelui ma amețesc și imi provoacă palpitații grave.
Fiecare vara pentru mine este un infern mai aleg dacă trebuie să călătoresc… mai am și rău de mașină și pastile din România nu mă ajută cu nimic..imaginează-ți vara când e atâta soare și eu călătoresc, atunci căldura aia mai rău mă amețește… nu… nu există nicio soluție pentru problema noastră. așa suntem noi mai sensibiloase la căldură și cu siguranță mai sunt persoane ca noi. Dar cauza e necunoscuta deocamdată.
?