| Vannes00 a întrebat:

Bună! Aș dori să mă ajutați cu niște sfaturi, legat de o problemă cu care mă confrunt de când mă știu.
Nu suport căldură, vara o urăsc. Dacă stau mai mult de 20 de minute la soare îmi este rău, iar fața mea se înroșește groaznic. Ideea este că am fost la dermatolog pentru analize, aceștia au bănuit că aș avea o rozacee sau ceva dermatită. Analizele au ieșit super ok, în final au spus:" să te ferești cât poți de soare". Deși folosesc Spf îmi simt fața că "arde" când ies la soare. Problema asta o am și dacă stau într-un loc unde este căldură deși este umbră. Vara îmi este extrem de groază să ies din casă. Niște sfaturi, păreri?happy

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ai un ten mai alb de fel? Tenul prea alb e sensibil de obicei la soare. Poate e chiar si pe fond psihic, stiind ca soarele iti face cumva rau iar tu iti accentuezi starile astea. Eu unul nu am patit asta, iubesc caldura, soarele mai ales vara, la mine e invers, nu-mi prea place frigul si nici anotimpurile friguroase.

| Vannes00 explică (pentru Drimmero):

Da, tenul meu este foarte alb. Nu m-am bronzat niciodată pentru că nu pot sta atât de mult în soare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa te dai cu crema peste tot si sa porti haine de culoare deschisa, fiindca acestea reflecta cladura si razele soarelui, pe cand cele cu nuante inchise le absorb.Ar fi indicat sa porti materiale usoare si naturale precum in, bumbac, canepa. Cele sintetice se incalzesc mai repede, fiind practic facute din plastic.Si ar trebui sa porti maneca lunga si pantaloni de asemenea lungi, palarii etc. Si eu credeam inainte ca voi muri si mai mult de cald cu astfel de imbracaminte dar mi-am dat seama ca m-am inselat. laughing Cu cat esti mai descoperit in ce priveste hainele, cu atat pielea ta e mai expusa la soare si absoarbe caldura.

Considerand ca ne confuntam cu incalzirea globala si alte fenomene exreme, va deveni groaznic pentru tot mai multi din trebuie noi sa iesim din casa. Trebuie neaparat sa ne ferim din a iesi in intervalul orar 11-17. Orasele care devine insule de beton, fara vegetatie, nici ele nu ajuta deloc, deoarece se creeaza fenomenul de,, urban heat island'', in care caldura este absorbita de toate aceste suprafete si radiata pe parcursul zilei, inclusiv seara.

| Freya1 a răspuns:

Eu ce nu mai pot suferi iarna și vreau sa fie si 50 de grade doar sa nu mai vad zapada.Chiar dacă știu ca voi suferi ca am probleme cu inima și pe mine ma omoară căldură, prefer sa îmi pun o piscina goflabila sub un copac în care sa stau numai sa fie cald o data.

Nu stiu dacă are treaba dermatita cu căldură, sau doar te arde pe tine prea repede soarele.
Probabil dacă analizele sunt în prealabil ok, ar trebui treptat sa te obișnuiești cu temperaturi mai mari.Adica sa nu te expui direct soarelui, dar sa stai intr-un parc la umbra vara când sunt temperaturi mai mari nu sa te închizi în casa.
Și eu ma feresc de soare, dar ies afara îmbrăcată mai lejer și stau la umbra când e suportabil și sunt ok. Avem nevoie de vitamine și de aer.

| Vannes00 explică (pentru Freya1):

Ok, mulțumesc!