| simona3272 a întrebat:

Buna
As vrea sa imi ziceti ce inseamna sofisticat/sofisticata...dar mai detaliat daca se poate.

Răspuns Câştigător
| MarYan00 a răspuns:

SOFISTICÁT, -Ă, (despre limbaj, stil, aspect etc.)=artificial, complicat sau prețios; (despre oameni) care se manifestă artificial, complicat, prețios.

2 răspunsuri:
| Marijuana a răspuns:

Sofisticat/sofisticata = căutat, artificial; pretios, complicat; nenatural.

| MissDyDee a răspuns:

SOFISTICÁT, -Ă, sofisticați, -te, adj. (Despre limbaj, stil, aspect etc.) Căutat, artificial, complicat sau prețios; (despre oameni) care se manifestă artificial, complicat, prețios. – V. sofistica. Cf. fr. sophistiqué.

Sofisticat ≠ simplu