| anonim_4396 a întrebat:

Cam de 2 luni am renuntat la carne si nu pot sa zic ca am mancat multe legume si fructe, erau zile in care mancam foarte putin si am observat ca de vreo luna imi cade destul de mult parul si asta e cel mai rau lucru pentru mine.Credeti ca are vreo legatura cu dieta vegetariana? Daca voi incepe sa mananc din nou carne nu voi mai avea aceste probleme? Daca se poate sa si argumentati raspunsul.Multumesc

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu, poate mănânci dezechilibrat sau poate e ceva pe bază de stres. Cel mai bine e să consulţi medicul de familie, să faci nişte analize...

Ar fi bine să consumi multe legume, legumenoase, cereale, seminţe, alune, nuci, fructe...şi, desigur, să bei multă apă. Dacă te înfometezi, bineînţeles că vor apărea probleme.

Eu de vreo 6 luni sunt vegană (deci nu consum nimic de origine animală) şi nu am probleme cu părul şi cu sănătatea în general.

Pentru a te asigura că organismul tău primeşte din hrană cam tot de ce are nevoie, îţi recomand site-ul http://cronometer.com
Îl găsesc foarte util.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NOname):

Multumesc pentru sfat!

| NOname a răspuns (pentru Bondarel99):

Cu drag.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are legatura cu dieta vegetariana si saraca in grasimi si proteine. daca esti vegetariana trebuie sa iei niste suplimente alimentare care sa contina aminoacizii esentiali si acizii grasi esentiali pe care tu nu ii poti sintetiza si care nu se gasesc in legume, precum si mineralele care se gasesc insuficient (cum ar fi calciul). In plus, trebuie sa iti supraveghezi atent dieta, sa mananci suficiente proteine si grasimi (sa mananci zilnic uleiuri din cele mai diverse: de floarea soarelui, de masline, de soia, de in, de struguri, etc si o sursa de proteine (fasole, soia, ciuperci, mazare, linte).
daca revii la o alimentatie echilibrata, va dura o vreme pana depozitele din organism se vor reface, timp in care caderea parului se va intensifica chiar (maxim 6-8 luni). E bine ca in acest timp sa te tunzi cat mai scurt posibil de 2-3 ori. Apoi parul va incepe sa se regenereze si va reveni la frumusetea de dinainte. In maxim 2 ani va arata din nou sanatos si vei putea sa il lasi mai lung.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc, sper sa nu fie asa de grav cum spuneti.

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu este grav. Poti fi vegetariana, daca respecti niste reguli nutritionale (ti-am spus cateva). Dar trebuie sa te consulti cu un nutritionist, nu sa actionezi dupa ureche. vad mai sus ca unii iti recomanda remedii cu ou, de exemplu. In cazul asta, mai bine mananci ouale, ca tot aia e.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Ma refeream la partea cu caderea parului in exces dupa revenirea la carne, sper sa nu se intample asta.Cat despre regim, m-am convins ca nu imi face bine si ca nu e de mine happy

| Mayhem666 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu asta, multi o sa spuna ca are, dar nu e asa, eu stiu mai bine din moment ce si eu am renuntat la carne, nu mai mananc carne de mai mult de un an, si nu am probleme cu caderea parului, ca sa iti intaresti parul, dar si sa il regenerezi iti sugerez sa iti faci o data pe saptamana o masca pentru par, care sa contina o lingura de miere, o lingura de ulei de masline, un ou (albus+galbenus) si un dop de ulei de ricin, le amesteci pe toate pana obtii o pasta si apoi acea pasta o aplici pe par si o acoperi cu ceva ca sa nu se scurga, o lasi sa actioneze vreo 2-3 ore si apoi iti clatesti parul cu apa calduta si dupa ce l-ai clatit il speli normal cu sampon. Sper ca ti-am fost de folos, si ma bucur ca se mai mareste comunitatea de vegetarieni si vad ca oamenii incep sa simpatizeze aninalele si sa se gandeasca ca si ele sunt viatuitoare si au si ele dreptul la viata. Bafta in continuare!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mayhem666):

Multumesc, am folosit mult timp masca aceasta dar nu si-a mai facut efectul!

| SatanLovesYou a răspuns:

Eu sunt incapabila sa mananc fructe/legume, cu mici exceptii. Predominante sunt carnea si lactatele la mine. Si mancarea gatita ( doar unele...e complicat, nu conteaza asta). Daca iau vitamine si ma rog, pastilute cu chestiile elementare gen fier, magneziu etc. o luna, nu imi mai cade parul si creste foarte mult. Luna trecuta am procedat asa fiindca in perioada asta este cam totul la pamant in organismul meu. Acum mi-am revenit. E posibil ca in tot anul sa le mai iau inca o data, dar depinde de foarte multi factori (precum stresul excesiv).

Sunt convinsa ca fara carne ai multe lipsuri in organism si tu. Daca nu ai nicio problema cu carnea nu vad de ce nu ai manca. Nu trebuie sa mananci 7 feluri de carne ca sa contribui la... "masacru". Doar atat incat sa iti iei ceea ce iti trebuie pentru organism.

Na..normal ca nu-s vreo experta. Ti-am spus din experienta mea personala. Dar crede-ma ca e mult mai bine sa nu fii dependenta de pastile ca sa nu-ti cada parul excesiv. Chiar nu vad de ce ti-ai face-o cu mana ta.