| anonim_4396 a întrebat:

Buna :* :*
Ce inseamna dupa parerea dvs un psiholog bun? Si aveti ceva recomandari in acest sens? ORIUNDE in tara,mai putin Bucuresti.
Plus inca ceva: cum se desfasoara o sedinta impreuna cu un psiholog?
Rusine, emotii? etc...Impartasiti experientele voastre daca doriti bineinteles.
Dau funda celei mai interesate descrieri :*
Multumesc
O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

După părerea mea, un psiholog bun e acela care se atașază instant de problema ta, dar căruia nu-i pasă deloc de tine.
Oricum, e complicat. Știi doar atunci când vorbești cu el.

| Koalass a răspuns:

Psihologul face echipă cu tine pentru a te ajuta. Psihologul ajută şi susţine. Nu dă răspunsuri pe o tava de aur şi nici nu iţi zice ce decizii să iei in viaţa ta. Te ajuta să cunoşti situaţia, problema, resursele, limitele, soluţiile şi să poţi alege un drum. Să accepţi ceea ce nu poţi face, să ai curajul să încerci ceea ce iţi era teamă, sa fii trist fără să fii dărâmat, să-ţi fie teamă fără să fii panicat şi asa mai departe. Psihologul te acceptă aşa cum eşti, iţi este alături, te susţine, te ajuta sa iti explici ce se intampla cu tine si iti pune la dispozitie instrumentele necesare pentru a-ti depasi problemele si pentru a-ti armoniza viata.
http://www.camelia-dracsineanu.ro/prima-sedinta-la-psiholog/

| pumpkinky a răspuns:

Multumesc, dar cautam un psiholog in afara Bucurestiului, orice alt oras...