| Biițăăă a întrebat:

Ce părere aveți despre simulările din clasa a11-a?
Eu nu le văd rostul.

Răspuns Câştigător
| Rakanishuu a răspuns:

Ei bine, ele se dau pentru o intelegere mai aprofundata a rolului Bacalaureatului, pentru a intelege ca liceul sau Universitatea nu sunt fabrici de diplome, ci locuri de intalnire al unor modele de viata, te invata sa tratezi cu mai multa responsabilitate acest examen si sa profiti de timpul ramas.
Intr-o tara cu o populatie preponderent semianalfabeta, simularile claselor a11-a par o sfidare la adresa "clasei muncitoare". laughing Uita-te la promovabilitatea la bac, la programa si subiectele propuse de Ministerul Educatiei, la rata integrarii pe piata muncii a absolventilor de studii preuniversitare si, nu in ultimul rand, la lipsa relatiei elev-mentor. Acum gandeste-te de ce este nevoie de simulari si cu doi ani inainte de examen. happy

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Au rolul sa te obisnuiasca cu examenul in sine, m-au plictisit si pe mine prin a 11-a, dar am trecut cu bine si de BAC-ul mult asteptat. Mai bine stai 3 ore acolo, sau cat vrei sa stai, decat sa faci toata ziua ore. Dar in principal, scopul este sa te obisnuiasca cu BAC-ul.

| LoveSleep a răspuns:

Evident că au rost. Mai bine stai 2 ore într-o sală și apoi să pleci decât să faci ore.

| syd a răspuns:

In fiecare an e la fel. Data viitoare sper sa arda pe bune