| Pati2500c a întrebat:

Ce parere aveti: ofiter politist sau ofiter jandarm si care sunt beneficiile?

Răspuns Câştigător
| Tian44 a răspuns:

Buna! Sa intri la academie la politie e putin mai greu ca la jandarmi pentru ca mai multa lume doreste asta.
La politie esti functionar public si ca ofiter te vei ocupa de directionarea subordonatilor in misiuni relativ usoare, rar merge si ofiterul la misiune, cand e ceva important.
La jandarmerie esti considerat militar si vei fi in primele linii in razboi (ca ofiter vei fi rank mare deci vei sta mai in spate) si aici e similar, directionezi subordonati in misiuni cand e considerata nevoia unei forte mai mari (cand vine vorba de atac cu arme grele deja e peste jandarmi si aici intervina SIAS in general) poti merge si tu in misiuni precum intrarea peste cineva in casa etc.
E mai fain sa fi politist in opinia mea.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In jandarmerie e plin de... mai putin intelectuali, sa zicem, iar coordonarea lor este foarte grea, pentru ca aia nu stiu sa ia decizii pe teren. Nu in general, dar vei intalni conditii. Jandarmii sunt doar niste militari care executa ordine, sunt sanse mari sa iasa prost interventiile lor.
Pe cand in politie, fiecare agent raspunde mai serios, are un protocol mai elaborat, se descurca de capul lui. Rar gasesti cate un exemplu in genul lui Cocârla din judetul Suceava, care face de rahat institutia oriunde e trimis. Cariera lui a atins apogeul in primele luni de politie, cand a fost bagat pe pile in rutiera, dar la scurt timp si-a demonstrat inteligenta facand PV care nu descriau realitatea, fiind condamnat la patrule de ordine publica toata viata lui. Daca n-ave pile, cred ca pazea sticlele de bautura din Kaufland, acum.