| Iulya9 a întrebat:

Ce replici as putea sa mai dau unui nesimtit cand ma tot ameninta ca ma bate? Sau cum sa ii reactionez pe moment daca chiar o face? M-a mai lovit de multe ori si tot eu sufar, acum nu mai vreau. Nu sunt bataia lui de joc.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il inviti cu calm sa isi dea curs amenintarilor sau nu ii raspunzi deloc si il lasi sa ameninte pana cand se satura. Daca te mai loveste, il lovesti si tu.

| ceafostodata a răspuns:

Violenta nu este niciodată răspunsul! Violenta și bătaia sunt un act sălbatic. Pana la urma suntem oameni, nu animale. Țineți capul sus și ai curaj. Fă-l sa vadă ca nu te afectează si nu ești speriat, ca nu te impresionează tacticile lui de a se da mare. Dacă chiar se ajunge la agresiune, încearcă sa îl îndepărtezi cât se poate de mult, nu sa te cobori la nivelul lui și sa dai înapoi. Dacă da în tine, apuca-l de mana și nu-i permite sa te lovească. Este mai puternic fizic decât tine? Dacă da, arunci cel mai bine este sa îl eviți cât se poate de mult.

| Iulya9 explică (pentru ceafostodata):

E mult mai puternic si tremur in fata lui

| ceafostodata a răspuns (pentru Iulya9):

Incearca sa-l eviti cat mai mult posibil! Astfel de indivizi folosesc puterea fizica pe care o au pentru a intimida, mai ales daca te-a lovit deja de multe ori.Sta prin zona in care locuiesti? Cel mai bine este sa vorbesti cu parintii tai si sa rezolvati aceasta problema impreuna.Cum spuneam adineauri, nu te trebuie sa te cobori la nivelul lui si sa devii agresiv.Sunt sigura ca daca il rogi cu vorba buna sa te lasa in pace el nu va accepta, mai bine este sa il eviti cat se poate de mult.