| EllaAndreea1655 a întrebat:

Buna! Ce sa fac daca nu suport pe cineva, însă sunt forțată să locuiesc sub același acoperiș cu acea persoana (am ajuns sa nu o suport din pricina faptelor sale oribile)? Mă simt groaznic și dezgustată doar când aud vocea acelei persoane, iar când stau aproape mai puțin de un metru simt că, la propriu, mai bine as sta pe niște ace sau as face ceva decât să suport acel calvar. Problema este că uneori simt că înnebunesc și încep să tremur și să fiu irascibila (din cauza a orice chestie legata de acea persoana). Am avut momente când simțeam că ar fi mai bine daca nu as mai putea auzi nimic niciodată, ori alta data îmi imaginam cum ar fi viața dacă nu as mai fi, iar gândul predominant este că aș scăpa macar

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 91Bogdan91 a răspuns:

Situație foarte delicată. Depinde în mare parte de context, fiindcă dacă, să zicem, persoana respectivă e soțul tău, cu siguranță cel mai bine ar fi să te desparți de el și să îți trăiești viața.
Dacă e vreun părinte sau un membru toxic al familiei și încă ești mică, consolează-te cu idee că o să pleci la facultate/te vei angaja undeva, îți vei lua viața în propriile mâini și vei pleca din locul respectiv. Tragi tare o perioadă de timp și lucrurile se vor stabiliza la un moment dat.
Pe lânga asta, liniștea ta e foarte importantă, să nu mai zic că o grămadă de boli apar acum de pe urma stresului și anxietății, iar dacă e posibilă găsirea unei căi de a te descotorosi de astfel de persoane toxice, îți sugerez categoric să o faci! Pe lângă asta, caută-ți persoane cu care să te asemeni și care să îți dea un vibe fain. Nu fii victima frustrărilor unor oameni triști.

| EllaAndreea1655 explică (pentru 91Bogdan91):

????

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Ce nu a fost clar? : ))

| EllaAndreea1655 explică (pentru 91Bogdan91):

De fapt era un emoticon, dar nu a fost procesat și s fost trimis că semn de intrebare

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

însă sunt forțată să locuiesc sub același acoperiș cu acea persoana.
Ce anume te forțeasă? Nu ai bani să pleci de acolo?

| relian a răspuns:

Adica ai o relatie cu beneficii sau cum se mai spune.Asta e tu ai ales asa ca stai acolo si nu mai spune si la altii laughing
Vrei sa te tina careva moca, cine nu ar vrea.Nu il suporti,dar inainte dea te baga acolo nu stiai,doara nu ai mers la ala legata la ochi.
Ce va mai place sa va plangeti dupa ce tot voi va bagati in tot felul de rahaturi.
Du-te la maicata,asta e nu-i nici o rusine,daca nu te poti sustine singura,ce sa faci,asta e,nu toti oamenii se pot descurca singuri,deci ori accepti si taci, ori pleci la mama laughing
Te gandesti numa la ticalosii vad, cum ar fi de nu ar mai fi ala si chestii de astea morbinde, naspa, cred ca vorba cuiva, ar fi cazul sa faci o vizita pe la un psihiatru ceva

| EllaAndreea1655 explică (pentru relian):

Nu incerca sa ghicești situația când ești în care ta de neuroni

| SilentRain a răspuns:

Daca ești majoră ia-ți job și chirie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vârstă ai şi cine e acea persoană?

| EllaAndreea1655 explică (pentru anonim_4396):

Contează atât de mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Da.

| EllaAndreea1655 explică (pentru anonim_4396):

As prefera să păstrez aceste informatii

| AdrianaBacescu a răspuns:

Te duci mai bine la un psiholog.

| EllaAndreea1655 explică (pentru AdrianaBacescu):

La aia mă gândeam și eu

| AdrianaBacescu a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Vrei până la urmă?

| EllaAndreea1655 explică (pentru AdrianaBacescu):

As merge, însă incerc (și totuși reușesc) sa mă descurc și controlez singura, fara ajutorul cuiva

| IubescRomânia a răspuns:

De ce nu suporți acea persoană? Iisus ne-a învățat să ne iubim aproapele.
"Iar a doua [poruncă] e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă." (Marcu 12; 31)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IubescRomânia):

"din pricina faptelor sale oribile" - Când aproapele te obligă, trebuie să faci din el "departele". Dacă iubești o persoană toxică, care îți face rău, înseamnă că nu te iubești pe tine însuți.

| EllaAndreea1655 explică (pentru IubescRomânia):

Știu, și am încercat să mă înțeleg cu acea pers de foarte multe ori, însă degeaba, nu ii pasa

| IubescRomânia a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

Atunci încearcă, pe cât posibil, să eviți contactul cu ea; vorbiți doar strictul necesar și stați în camere separate. Seara, roagă-te pentru sufletul lui, îl va lumina Dumnezeu.

| EllaAndreea1655 explică (pentru IubescRomânia):

Așa voi face