| soniak a întrebat:

Ma simt distrusa, va rog sa ma ajutati! Sunt cu prietenul meu de mai putin de 2 ani dar cu toate astea nu mai e iubire.La inceput era incredibil, pur si simplu, niciodata nu am mai fost atat de fericita.Nu imi imaginam ca se va schimba atat de repede.Acum locuim si impreuna, insa mereu eu stau acasa in timp ce el se mai intalneste cu prietenii. Pot sa zic ca de cand am revenit in bucuresti, de o luna jumatate noi nu am iesit deloc.Asa,poate la o cafea la restaurantul de langa, cu prietenii lui evident.Simt ca nu are chef de mine, el isi doreste sa plece, sa iese singur iar eu sa raman sa il astept acasa. E atat de rau sa te simti singur intr-o relatie, e groaznic. El ori e plecat, ori se joaca dota(cand sta acasa)."Te iubesc" sau orice al cuvand de alint pe care mi le spunea inainte, nici nu mai tin minte de cand nu am imi auzit de la el.Am incercat sa vorbesc despre asta, dar doar imi zice"Iar incepi cu astea? Mai lasa-ma in pace", pur si simplu nu pot sa port o discutie cu el, ma vede ca sufar, ca plang, ca nu ma simt bine dar nu ii pasa.Imi doresc atat de mult sa am puterea sa plec de la el, dar il iubesc si as muri fara el. E rau cu el, e rau fara el.Deci ce sa fac? Va rog spuneti-mi, ce sa fac? Simt ca innebunesc la propriu, ma doare inima, la propriu...crying

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Gresesti lasand timpul sa treaca fara sa il provoci la o adevarata discutie!

In locul tau, as incepe sa ii vorbesc calm, sa il intreb ce isi doreste de la mine, de la relatie, ce viitor vrea el sa aiba: impreuna sau despartiti, i-as cere sa ma respecte si sa ma iubeasca, sa imi arate dragostea lui...chiar daca ar iesi cu tipete si ragete! Macar as cunoaste adevarul!

Nu mai astepta sa rasara soarele, caci e clar ca el se complace in situatia asta.Nu zic, poate si lui i se pare greu de digerat ca e aproape insurat si s-a speriat, vrae sa se creada inca ''rupt'', independent de tine si de-aia reactioneaza asa.Anturajul poate fi de vina, de asemenea!

Incearca 3-7 zile sa fii iubita perfecta: nu ii reprosa nimic, cere-i chiar tu sa mai iasa, iesi si tu fara el (poate apare gelozia), fii vesela si fericita de parca l-ai prins pe Dumnezeu de picior, fii cocheta si umbla prin casa mai mult dezbracata, imbraca-te sexyy, cand faceti dragoste fi cat mai pasionala, etc!

Pe scurt, in zilele astea fii dulce ca mierea dar putin indiferenta fata de el.
Daca saptamana aceea nu da roade nimic, el nu se schimba, atunci axeaza-te pe discutie!

Atunci o sa realizezi daca el merita viata ta!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Dragostea nu se cerseste, nu este doar pentru unul! Ceea ce faci tu iti macina sufletul si te autopedepsesti, in timp ce el isi traieste viata.Se spune ca in dragoste nu trebuie orgoliu, dar nici nu trebuie sa te lasi calcata in picioare!

| Visecolorate a răspuns:

Daca nu poti vorbi cu el... fa o pauza. Asa mai rau te chinui. Asta nu e relatie. Daca te iubeste ii va pasa si se va intoarce sau va tine cont de parerile tale. Daca nu.nu merita. Nu merita sa te injosesti in iubire oh go on. Poate s-a obisnuit asa si i se pare un lucru normal. Bafta:*

| MikyMi a răspuns:

Tare greu e sa iubesti. si cel iubit sa-si bata joc! Barbatii astia sunt cam dificili uneori, mai dificil ca fetele pot spune! Nu stiu ce sfat sa-ti dau ca nu cunosc cum si unde locuiti. daca locuiesti la el nu stiu zii ca pleci pentru cateva zile la ai tai sa-ti limpezesti gandurile si in astea cateva zile u iti vei da seama cat de greu iti este fara el si mai important el isi va da seama daca te vrea cu adevarat sau daca doar te foloseste! Daca el face prostioare si nu te cauta e clar ca nu e pentru tine si mai bine puneti punct cand nu sunt copii la mijloc, ca atunci cand vor fi nu vei mai pune punct de dragul lor si ai sa suferi mult din cauza lui!
Bafta si ai grija de tine ( esti un sufletel care merita sa fie iubit nu ignorat ca si cand n-ar exista!

| alexaaa a răspuns:

Buna! e ff greu sa te obisnuiesti cu cineva, iar dupa un timp, sa trebuiasca sa te desparti de acel cineva. dar e spre binele tau.gandestete:vrei sa stai cu el, stiind ca el se distreaza inn timp ce tu plangi si nu te simti bine, sau vrei sa te desparti de el, chiar daca pentru putin timp iti va fi greu, dar iti vei reveni si iti traiesti viata cum vrei. poate uneori trebuie sa sacrificam ceva din iubire, dar nu viata.nu trebuie sa stai in casa, sperand ca intr-o zi el isi va da seama de cat greseste. daca el nici macar nu te baga in seama.despartete de el, chiar daca iti e greu.asa,vei avea 2 posibilitati:ori el, vazand ca tu nu mai esti dispusa sa stai asa isi va da seama de cum sa comportat cu tine si iti va cere iertare si se va schimba, ori viata ta va merge mai departe fara el. daca va fi asa, nu trebuie sa stai trista.vei vedea ca, daca vei iesi si u, te vei distra, vei cun pe altcnv.demostreazai ca nu esti dependenta de el, chiar daca el crede asta.incearca sa iti invingi teama si...schimba situatia. sper ca team ajutat.succes!

| morena a răspuns:

Te rog sa-ti revii! Nu asta esti tu cea adevarata! Nu te cunosc dar stiu! Asta e ceea ce a scos el din tine! Trebuie sa incetezi sa-ti mai plangi de mila, si sa te gandesti ce trebuie sa faci, pentru tine si pentru binele tau! Doar tu iti cunosti limitele, si tu sti cat esti dispusa sa suporti! Poate la inceput ai fost fericita, dar nu poti sa te hranesti cu amintiri! Judeca pe cine iubesti, pe asta care-l vezi sau amintirea? Acum ca sunteti impreuna, si ai vazut cu adevarat cine e, ce te retine sa pleci? Vei sta sa tranjesti dupa o atentie in timp ce el, i-si traieste viata dupa placul lui? Mai bine pleaca, si lasa-l sa se trezeasca la realitate! Daca nici cu asta nu-l vei schimba, bucura-te ca nu ai ramas cu el! Cum zici tu,, mai bine rau fara el, decat rau cu el"! Curaj si capul sus, daca lui nu-i pasa ca suferi, macar tie sa-ti pese de tine! Asta nu e viata ce si-o doreste o femeie! trebuie sa fii tare pe pozitie, altfel vei fi in umbra lui toata viata! Fi sigura ca meriti mai mult! O relatie adevarata e:daruiesti si primesti! Nu numai astepti sa primesti! Curaj! Stergeti lacrimile si judeca la ceea ce ai de facut! SINGURA, daca tot esti singura in relatia asta! Nu mai amana, nici o clipa! Succes si mai vreau sa stiu de tine!

| Andraa_3088 a răspuns:

Muta-te! De ce sa il lasi sa se comporte asa? O sa fie foarte greu, dar cand o femeie nu reuseste sa o scoata la capat alaturi de prietenii ei? Tu esti mai importanta. El e un egoist.

| lindsay a răspuns:

In timp ce citeam povestea ta, ma simteam ca si cand cinevan mi-ar fi povestit ultimii 2 ani din viata. Asa cum ai spus, la inceput a fost nemaipomenit. dar in timp s-a pierdut, am ajuns sa ne iubim ca fratii si nu mai era el.Nu puteam sa plec, ma simteam cea mai singura de pe lume. Nu aveam voie sa ies cu prietenele si noi 2 nu mai iesisem de 2 luni singuri.la un moment dat, am apelat la ajutorul prietenelor pentru ca simteam ca numai pot. Cand au vazut in ce hal ajunsesem(mi-era rau deja, suferinta ma adusese intr-un hal de nedescris, ma afectase deja psihic si fizic), mi-au spus clar:te ajutam noi cu orice ai nevoie, nu cont ca nu ne-ai mai fost asa apropiata, prietenii nu se uita si se ajuta la nevoie, doar lasa-l ca te distruge. Am facut tot ce puteam pentru relatia noastra insa aparent, nimic nu era indeajuns pentru printul meu.Nu a apreciat niciodata iubirea mea si sacrificiile facute. Asa ca intr-o zi, vazandu-ma distrusa m-a intrebat daca mai are vreun rost sa mergem inainte. In momentul acela trebuia sa-i spun ca nu insa cum l-am auzit rostind cuvintele acelea mi s-a rupt inima si am simtit cum mi bse taie respiratia. Am hotarat sa ramanem impreuna si i-am reamintit prin cate am trecut amandoi. Eram sigura ca aveam sa ne despartim peste putin timp, insa intr-un mod surprinzator, s-a schimbat total dupa accea.Este din nou cel de care m-am indragostit. Este acolo pentru mine, iesim si nu ma mai simt singura intrucat imi ofera putin mai multa libertate si accepta ca eu sa am prietenele langa mine. Nici acum nu cred ca stie cat de mult inseamna asta, inseamna libertatea pentru mine.Acum mi-ar fi parut incredibil de rau daca ne-am fi depsartit. Te sfatuiesc sa incerci sa vb cu el, daca nu vrea deloc, sa luati o pauza. Vedeti cum va e. Incearca sa fii indiferenta fata de npersoana lui o perioada, sigur observa daca te iubeste. O sa faca scandal si atunci veti putea discuta tot ce aveti pe suflet. Daca nici dupa discutie nu se va remedia situatia dintre voi, inseamna ca relatia pur si simplu nu merge. Sper ca te-am ajutat si ai grija de tine. Nu uita, ca sa fie totul ok, trebuie sa nfiti amandoi fericiti.Altfel nu merge. Te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca poate trece si el printr-o situatie mai grea mai stai putin timp cu el si daca tot asa se puarta lasa-l incerca sa-l uiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se poarta asa dupa nici 2 anii... oare mai tarziu, ce iad iti mai ofera?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sonia stiu prin ce treci, tot ce trebuie sa faci este sa fii putin mai indiferenta cu el, sa ii dai de inteles ca poate sentimentele tale s-ar putea schimba daca continua sa fie cu nepasare.