| Parciu a întrebat:

Buna, copilul meu are 15 ani, este legal să-i cumpăr spray cu piper in autoapărare sau este ilegal?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

În România, spray-ul cu piper este legal deținut și utilizat în scopul autoapărării, dar există anumite reguli și restricții cu privire la achiziționarea și utilizarea acestuia.

Potrivit legii, achiziționarea și deținerea unui spray cu piper în România este permisă numai persoanelor care au împlinit vârsta de 18 ani. În plus, aceste produse trebuie să fie achiziționate de la magazine specializate și acreditate, care sunt autorizate să vândă astfel de dispozitive.

În ceea ce privește utilizarea spray-ului cu piper, aceasta trebuie să fie justificată de situația de autoapărare, iar utilizarea sa trebuie să fie proporțională cu nivelul de agresivitate al atacatorului. Utilizarea excesivă sau abuzivă a spray-ului cu piper poate avea consecințe juridice.

De asemenea, este important să țineți cont că spray-ul cu piper este un dispozitiv de autoapărare și nu o armă, iar utilizarea sa trebuie să fie în conformitate cu legea. În cazul în care nu sunteți sigur de regulile și restricțiile locale, vă recomandăm să verificați legislația în vigoare și să vă informați în prealabil înainte de a cumpăra sau utiliza un spray cu piper.