| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Cum pot sa retin logic un eseu la engleza? (Gen pe derost)
Adica l-am tot citit si tot il stiu.
Voi cum invatati la engleza?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Eu nu invat la engleza. *Smoke weed everyday*. rolling on the floor

Daca vrei sa inveti ceva logic, trebuie sa intelegi ce scrie acolo si nu doar sa intelegi traducerea in romana ci sa intelegi ce vrea sa se comunice acolo.

Iti recomand sa-ti faci niste idei principale si apoi sa incerci sa le inveti pe rand.

De exemplu:

1.Prima idee.
Inveti tot ce tine de ea si te asiguri ca ai inteles corect ce se spune acolo. Daca inveti ca papagalul nu o sa reusesti sa iti amintesti asta peste o perioada mai mare de timp. Cu alte cuvinte, o sa uiti repede.

In schimb, daca intelegi ce inveti e cam imposibil sa uiti.

Incearca sa inveti ce scrie acolo si sa reproduci cu cuvintele tale.
Incearca sa rescrii eseul de mai multe ori. Asta e cea mai buna modalitate de a retine ceva, prin scris.
Incearca sa-i explici altcuiva ceea ce ai inteles tu din eseu. Si asta e o metoda foarte buna. Atunci poti fi sigur ca ai inteles ce ai invatat si iti vei da seama de lucrurile pe care nu le-ai inteles ( daca exista ).

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Nu învăța pe de rost, reține ideile principale, altfel o să uiți repede ce ai învătat.