| anonim_4396 a întrebat:

daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, va multumesc.
Voi incerca sa spun cat mai pe scurt. Tocmai am terminat clasa a 12-a si m-am pregatit de ceva timp sa dau la medicina la Bucuresti. Prietena mea s-a hotarat dinainte sa ne cunoastem mai bine sa dea la medicina la Iasi..Pare o relatie ciudata insa am ramas impreuna chiar daca ne gandeam ca inevitabil ne vom desparti...
A venit si timpul admiterii iar niciunul dintre noi nu a reusit sa intre..Eu am avut ghinionul sa fiu si bolnav vreo 2 luni de zile, timp in care nu am invatat deloc.BAC-ul se pare ca ne-a solicitat destul de mult iar pe ea media nu a ajutat-o sa intre.
Am tras linie si am hotarat cu familia ca ar fi bine sa mai raman un an de zile si sa invat si sigur voi intra..si am incercat sa o conving si pe prietena mea sa ramanem amandoi impreuna sa invatam pentru ca ne vom atinge scopul cu siguranta. Pe ea a speriat-o ideea ca ar putea pierde un an degeaba si a ales sa inceapa o facultate la Iasi si sa mai incerce la anul din nou la medicina...dar eu nu pot sa fac o facultate care nu imi place.
Eu in momentul acesta am ramas singur. toti prietenii mei vor pleca la facultate..prietena mea va pleca de langa mine si are impresia ca vom putea ramane impreuna si in felul acesta.
Ma trezesc in fiecare dimineata tot mai gol pe dinauntru si simt ca nu voi putea face fata...nu pot sa ies din starea asta si imi vin ganduri tot mai prostesti prin minte...as vrea sa fiu tare sa trec peste tot dar firea mea nu imi permite sad
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunosc starea ta. Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa...te infunzi in invatat, sa te dai peste cap anul asta, sa inveti pana pici, sa inveti sa fii singur si sa le arati la toti ce poti.
Este greu, dar daca reusesti, acest an te va maturiza foarte mult si o sa ajung un student la medicina, matur, puternic care o sa isi faca drum foarte rapid catre independenta.
Sper ca nu te-am speriat, dar acesta este pretul catre o viata de om puternic!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e o asa mare tragedie, daca parintii te sustin, stai acasa si inveti pentru la anul. Eventual iti iei un job part time si mai strangi si un ban