| Tweety-love-Minnie a întrebat:

Dati-mi si mie un sfat cu o problema.De ceva timp mama mea este foarte stricta.Imi da impresia ca daca ar putea m-ar tine legata in casa.Nu inteleg ce e cu ea... nu am facut nimic si la scoala totul e ok dar totusi nu ma mai lasa nicaieri.Nu pot pricepe... pune fel de fel de motive iar de multe ori zice ca nu ma lasa prin parc sau in oras pentru ca nu vrea ea, nu da nici un motiv! La vreo petrecere nu ma lasa ca nu stiu ce... ba pune motive ca nu stie cu cine ma duc si ii e teama sa nu cumva sa patesc ceva(asta mai inteleg), daca ii spun sa-mi cunoasca si ea prietenii sa vada ca sunt persoane de treaba si de incredere nu vrea... e imposibila crying. Eu sunt o fire careia ii place sa iasa cu prietenii, sa se distreze.Inteleg ca am examen dar nu cred ca este un motiv pentru care sa nu mai ies din casa.De vara trecuta nu am mai fost decat o data in parc.Pentru mine este un cosmar crying. Simt ca innebunesc stand inchisa in casa! nu stiu ce sa mai fac. Numai la scoala si acasa. Zici ca sunt la puscarie! va rog spuneti-mi si mie parerile voastre. ce ar trebui sa fac sa o conving sa ma mai lase sa ies din cand in cand? ce sa fac? ( cu notele bune si cu ajutatul in casa nu merge, cu plansul nici atat big grin )... Apropo! am 14 ani big grin

Răspuns Câştigător
| lily09 a răspuns:

Dupa cate ai scris tu aici se pare ca esti o fata isteata si cu o gandire sanatoasa si destul de matura pentru varsta ta...mama ta te iubeste foarte mult...si-a dat seama ca ai crescut si vrea sa te fereasca de tot cei rau ...probabil inca nu e pregatita pentru aceasta situatie...eu zic sa incerci sa stai mai mult de vorba cu ea.despre orice nu conteaza... sa vada si ea cum gandesti tu .ca sa poata sa isi dea seama ca poate avea incredere in tine...eu asa am procedat cu fiica mea... dupa ce m-am convins ca pot avea incredere in ea... si mi-a placut cum gandeste ...am lasat-o sa iasa unde vrea ea pentru ca stiam ca nu va gresi...sa nu faci greseala sa devii rebela cum a zis The-end...pentru ca nu castigi nimic...numai daca o respecti vei fi respectata...hai rabdare si totul va fi ok

11 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Oricare ar fi parerea ei, care de fapt conteaza, trebuie sa dezvolti o relatie de incredere reciproca cu mama ta. In primul rand s-o asiguri cu ce fel de prieteni pleci...si cum altfel...decat sa-i prezinti una sau doua prietene. Sigur mama ta va sti daca sunt de incredere sau nu...Trebuie sa iei lucrurile usor...sigur nu va accepta asa de usor sa pleci de acasa si sa vii tarziu...ai doar 14 ani... ce vei face la 18? Sunt de acord sa te plimbi in parc sau prin cartier, sa vezi un film cu prietenii, sa-ti vizitezi prietenele... dar sa mergi la petrecere... e cam devreme! Daca vei incepe de pe acum cu petrecerile...la 18 ani vei fi deja plictisita...
Parerea mea este sa stai de vorba cu mama ta si sa-i spui ce ne-ai scris...ca ai vrea un pic de libertate...sa te relaxezi dupa ce inveti si o ajuti la treaba...ca-i vei prezenta prietenele cu care vrei sa iesi si ca trebuie sa aiba incredere in tine...si mai ales ca vei fi punctuala cand te intorci acasa...Numai de tine depinde ca mama ta sa-si schimbe total felul de a te trata...sa capete incredere in tine! Dar nu uita ca te iubeste si incearca sa te protejeze asa cum crede ea... n-o judeca gresit, ci inceaca s-o intelegi si s-o faci sa capete cat mai multa incredere in tine!

| Cryssy a răspuns:

Buna scumpo... Nu prea o inteleg pe mama ta... Nu inteleg parintii care sunt cam asa cum ai descris-o pe mama ta. O inteleg ca are uneori motive de ingrijorare, dar...totusi... Ar trebui sa te mai lase undeva sau daca nu te lasa macar sa iti dea niste motive concrete, sa iti explice de ce. Totusi ar trebui sa aiba incredere in tine. Nu mai esti o fetita mica si fraiera care nu poate sa aiba singura grija de ea... Nu prea stiu cum sa o convingi... Ar trebui sa vorbesti cu ea, mai mult... sa ii explici ca ai si tu nevoie sa mai mergi pe undeva... Ar trebui sa te inteleaga... Imi pare rau... Numai bine! Ai grija te tine! Te pup!kiss

| Tweety-love-Minnie explică:

Tepes...eu nu vreau sa fac asta de acum laughing.sa fac sex. vreau si eu sa mai ies pe la vreo prietena, sa vedem un film ceva... nimic rau. lucruri normale pentru varsta mea

| Tweety-love-Minnie explică:

Sunt constienta de varsta mea! nu ies noaptea si nu fac ceea ce nu trebuie. nu ies nici in cluburi nici nicaieri. eu ma refer ca nu ma lasa ziua. la vreun meci de handbal, prin oras cu prietena mea(sa-si mai ia cate ceva de imbracat, la vreo prajitura, la ziua unei colege. lucruri normale. vi se pare ceva anormal pentru varsta mea in cele spuse mai sus?batting eyelashes

| Tweety-love-Minnie explică:

Multumesc lily... kiss

| viorica_7160 a răspuns:

Si mama mea m-a tinut in casa cand aveam 14 de ani si colegii mei de clasa au venit la mine ca se ma ceara de la mama ca sa ma duc undeva cu ei. nici la prieten mea cea ma buna nu m-a lasat dar nu am lasat sa -mi conduca viata pentru ca sunt o abitioasa. m-am distrat la prietena mea cea mai buna am stat la ea era tarziu si m dansat mai erau acolo cativa oameni. era tare. dar nu am facut nimic josnic si indecent. si ea s-a dat seama ca nu sunt o fiica rea si nu fa prostii. ea este foarte incapatinata si era greu sa accepte sitatia si m-am certat foarte des cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cresuct e normal sa fie ingrijorata mai ales daca arati bine. fmama ma lasa sa stau si pana la 3 noaptea fara sa zica nimic daca sunt cu persoana potrivita. pai poti sa ii arati ca esti copilaroasa. invita o prietena pe care mama ei o lasa tot timpul sa iasa la petreceri etc invatati impreuna din greu si spune-i sa fie cat poate ea de politicoasa. sa va vada mama ta de mai multe ori si cand vrei sa iesi undeva ii zica ca vrei sa mergi cu ea si poate merge asa mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga mea happy

Singura explicatie plauzibila este ca ea isi face griji pentru viata ta si vrea sa iti creeze un bun viitor, si poate faptul ca nu prea are incredere in tine, continua sa inveti bine, si sa o ajuti.

Daca ea nu vrea fii tu mai apropiata si spune-i tot, absolut tot ce faci la scoala. Aratai site-urile pe care stai pe internet, convingeo sa iti cunoasca pretenii, invitandui la tine, reprosandui ca daca nici macar nu te lasa sa iesi afara, macar sa chemi prieteni in casa happy
Daca nu merge departeazate de ea nu i mai spune nimc, si reprosazai multe, poate asa se va simti vinovata, petru ca o adolescenta de 14 ani are nevoie neaparata de prieteni si macar cateva esiri.happy
Spune-i sa iesi si tu macar o data in fiecare sambata.

Mult succes kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maritate, sari pe geam.fii rebela. fa sex. ca esti mare... pune mana si invata si mai ales asculta.ca prietena fiului meu nu voia nimic, cat nu a avut buletin. dupa ce a implinit 14 ani, si a scos buletinul, a si facut-o. ca era mare deacum.ai atatea de invatat si de scris, iar de distractie tot weekendul. ce vrei sa faci la 14 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii explici si ei ca ai 14 ani si nu 4 cum inca mai crede ea

| celeste a răspuns:

Pai... spune-i ca vrei si uh sa mai iesi pe afara si spune-i ca da ii e asa de teama sa te lase sa iesi afara de ce in pui mei mai traiesc dau ceva mai educat