| missunderstoodx a întrebat:

Buna TPU, parintii mei s-au despartit iar eu stau cu mama. Ea vrea sa mergem intr-o excursie in alt oras dar mie pur si simplu nu mi-a placut niciodata asta. Ma streseaza si imi aduce frica. Mi-a zis sa stau cu tata dar eu am mai stat un weekend la tata si nu ma mai simt la fel acolo in casa. E totul diferit si nu ma mai simt in siguranta deloc acolo. Mama a zis ca nu ma lasa singura acasa de nicio culoare pentru ca daca patesc ceva ea intra la puscarie. Este vreo lege care spune asta? Sau ce pot sa fac sa o conving sa ma lase? Nu am de gand sa fac nimic, ba chiar vreau sa stau in casa in linistea mea, i-am zis ca imi poate pune camere de vedere, ca ma poate suna video cat de des vrea ea, pentru ca nu am de gand sa fac nimic rau.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Daca mama ta nu vrea sa te lase acasa singura, nici daca ai avea 18 ani fara o zi nu poti sa ramai, deoarece pana la varsta de 18 ani esti sub tutela parintilor, iar ei raspund daca ti se intampla ceva. Da este lege care prevede raspunderea parintilor sau a tutorelui fata de minori.
Minorii care au implinit varsta de 16 ani pot sa se gospodareasca singuri cu aprobarea scrisa a ambilor parinti si a autoritatii tutelare, sub indrumarea persoanei care detine tutela. Pentru o perioada scurta, doar acestia pot ramane singuri.

18 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca ai 14 ani nu, ca deja ai raspundere limitata. Daca ai sub da, daca patesti ceva tatăl tau poate depune plângere pentru neglijență l.

| missunderstoodx explică (pentru Wr3nch):

Nu am sub 14 ani, poti sa mi dai te rog legea? m-ar ajuta mult

| Wr3nch a răspuns (pentru missunderstoodx):

Din pacate legea e mai putin clara, pentru ca am descoperit ca lipseste. Aparent cam asa sta treaba:

Nu doar vârsta la care copilul este lăsat singur acasă este importantă, ci și perioada de timp pentru care părintele va fi absent. De exemplu, părintele care își lasă copilul singur acasă pentru a merge la cumpărături nu poate fi învinovățit de nicio instanță judecătorească. În schimb, în cazul în care copilul este abandonat în casă pentru mai multe zile, părintele comite o infracțiune. Deși nu există nicio lege care să stabilească cu exactitate la ce vârstă un copil poate fi lăsat singur acasă, Societatea Națională pentru Prevenirea Cruzimii Asupra Copiilor, cunoscută sub acronimul NSPCC, recomandă supravegherea cel puțin pe timp de noapte a tuturor copiilor ce nu au împlinit vârsta de 16 ani. (1) (2) (3)

| mi25 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ce are raspunderea limitata cu raspunderea tutelara?
Varsta minima de la care unui tanar i se permite sa se gospodareasca singur, avand tutela, este de 16 ani. Nici peste 16 ani, pana la 18 ani, adolescentul nu este lasat sa hotarasca singur, fiind permanent sub tutela parintilor sau a tutorelui.

| Wr3nch a răspuns (pentru mi25):

Da, am realizat si eu, de aia am trimis un raspuns corectat dupa. Mersi pentru detalii, pup

| Sn4k3 a răspuns:

Du-te, e bine sa iesi din zona ta de confort si pare ca ai nevoie. De asemenea nu pari destul de matura sa stai singura sau cel putin sa o poti convinge sa aiba incredere in tine, asa ca nu are rost.

| raMLesS a răspuns:

Infrunta-ti fricile, du-te cu ma--ta in excursie, traieste experiente noi, incearca sa iesi din bucla asta toxica de frica si anxietate ca nu iti aduce nici un beneficiu, decat te slabeste fizic, psihic, si te trage in jos.
Fii rational/a

| missunderstoodx explică (pentru raMLesS):

Du te ba si culca te

| raMLesS a răspuns (pentru missunderstoodx):

De ce sa ma culc? Ti-am dat un raspuns bun care chiar te ajuta.
De ce mai pui intrebare daca vrei sa auzi doar ceea ce e pe placul tau?

| missunderstoodx explică (pentru raMLesS):

Pentru ca pur si simplu nu mi face placere sa merg in excursii, am mentionat asta, si asa dupa capul tau, trebuie sa ma duc fiindca nu-mi place? de asta ti am zis sa te culci. ca nu gandesti deloc in perspectiva. esti un narcisist

| Brizbriz a răspuns:

"daca patesc ceva ea intra la puscarie. este vreo lege care spune asta?"

ABSOLUT EVIDENT ca exista

si nu prea ai cum sa o convingi, chiar nu conteaza daca e doar paranoica sau pur si simplu nu are incredere in tine sa te lase singura acasa

iar in locul tau, m-as duce in excursie si as incerca sa imi infrunt temerile si fobiile, NU POTI TOATA VIATA SA STAI NUMAI IN CASA

| raMLesS a răspuns (pentru Brizbriz):

E proasta tare laughing

| missunderstoodx explică (pentru raMLesS):

Esti tu destept tare, iti traiesti viata pe TPU in 2022 laughing trezeste-te la realitate omule, du-te si tu si fa ceva cu viata ta "campionul zilei" laughing laughing mai esti si misogin de ma faci proasta?

| missunderstoodx explică (pentru Brizbriz):

Deci eu nu stau doar in casa, dar ma duc la cluj inainte si ea vrea ea mergem si n alt oras, drumul e foarte lung si obositor, nu-mi place sa stau pe drumuri, de ce sa ma duc in alt oras si mai departe de casa? nu am o problema sa ies afara, ba din contra, ies zilnic cu prietenii, dar nu imi place in alt oras, nu stiu imprejurimile etc.

| raMLesS a răspuns (pentru missunderstoodx):

Titlul asta de campion al zilei l-am dobandit acum vreo 7 ani, adica prin 2015 (am zis sa te scutesc de matematica ca vad ca esti mai inceata la minte), pe vremea cand tu erai inca in scutece.
Daca te-ai uita la raspunsurile mele ai vedea ca mai dau cate un raspuns 2 odata la cateva zile.
Nu inteleg de ce rade ciob de oala sparta atat timp cat tu iti traiesti viata inchisa in casa si refuzi sa iesi afara... Mi-e mila de tine, tu nici nu realizezi cat de grava e situatia in care te aflii.

| missunderstoodx explică (pentru raMLesS):

Ce penal esti laughing laughing nu te duce deloc capul manca ti as, dupa tine daca nu vreau sa stau in tren la 45 de grade 5 ore pana unde trebuie, nu ies afara? Normal ca ies fraiere da in oras la mine, nu sa ma uit la muzeu si alte pisaturi. Daca stai pe TPU din 2015 imi imaginez ca ai o varsta, se vede ca esti singur, ca nu te iubeste absolut nimeni, ca n ai o gagica, pentru ca esti un fraier care sta pe TPU si nu stie sa citeasca o intrebare. Intrebarea mea era: care e legea care… Si inainte sa ma contrazici, uita-te la categoria
in care e pusa intrebarea. Nu ai nicio legatura cu legislatia asa ca te rog, nu tr baga si fa ceva cu viata ta de terminat pocit

| raMLesS a răspuns (pentru missunderstoodx):

"se vede ca esti singur, ca nu te iubeste absolut nimeni, ca n ai o gagica" Ai dedus asta din ce? Arunci cu rahat pentru ca te doare adevarul? De ce imi descrii mie viata ta? Sa inteleg mai nou ca daca cineva te sfatuieste sa iesi din casa si din zona de confort ca n-are gagica si e un nimeni? rolling on the floor))
Tu singur ai spus ca esti un ratat anxios caruia ii e frica sa iasa din casa laughing Cel mai probabil arati ca p*** mea dupa ca*are, si ai 30 de kile, normal ca nu te suporta nimeni ca mai esti si un mare prost si ratat laughing

" pentru ca esti un fraier care sta pe TPU" Spuse ala care a pus intrebarea pe TPU rolling on the floor Si stau in timpul meu liber, nu toata ziua, cred ca daca-ti bag una te dezmembrez esti nebun? Copil prost fara viitor ce esti, castig intr-o luna cat mama ta si tac-tu intr-un an laughing
Oamenii urati n-ar trebui sa fie aroganti asa ca tine asa ca las-o mai usor ca esti vai de capul tau, mai arati si ca dracu ca se sperie lumea de tine cand iesi pe strada laughing Inainte sa jignesti pe altcineva zic sa te uiti si in oglinda da ai grija sa ii pui o folie de protectie sa nu se sparga ca la ce fata de mort ai... laughing Ratat anxios, esti la un nivel de prostie de neegalat, te las in lumea ta ca esti mai prost decat pretul la carburanti laughing

| Sophieka a răspuns:

Foarte sufocant si asa sa stai cu camere de filmat in casa...Sa fi supravegheat...Nu as putea accepta asa ceva.
Va trebui sa mergi in excursie. Daca nu iti este bine la tata, lasa-l si vezi-ti de viata ta. Nu esti obligat/a sa-l vizitezi sau sa mentii relatia cu el doar de dragul de a avea legatura cu el.