| Elly4all a întrebat:

de curand am gasit un site interesant care recunosc ca m'a pus un pic pe ganduri si sunt un pic confuza. As vrea sa va exprimati si voi parerea in legatura cu acest site, sa'mi spune'ti daca si voi ati ajuns la aceeasi concluzie ca si mine si daca acest barbat, care se pare ca stie ce zice in articolul creat de el, are oarecum dreptate. Mie imi place muzica rock, dar nu o ascult in excesc si o gasesec oarecum frumoasa. din punctul de vedere artistic al sunetului.Rog seriozitate si mai ales nu vreau certuri intre useri, vreau ca fiecare parere, oricat de mica, dar care vine din adancul sufletului vostru si este sincera sa fie postata. Vreau sa citi cu atentie.Multumesc.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

aberatii mistice. le luam pe rand:
"Un alt exemplu : pentru a pierde o viata de om, trebuie doar o secunda, dar pentru a o crea, sunt necesare noua luni"R: 9luni? eu spun ca unui spermatozoid ii ia tot o secunda sa fecundeze un ovul.sau despre embrionul aparut nu putem spune ca are viata decat dupa9luni?
"În această icoană a lui Hristos vedem degetele mâinii drepte asezate în asa fel încăt să formeze numele Lui" R: eu spun ca mana lui isus formeaza un ochi(vezi miturile despre ochi.)
"Pan a fost unul dintre zeii vechilor greci. Priviti pe cine înfătisează! Nu este altul decât vechiul zeu Pan, cu aripi de înger, adică satana, care astăzi în loc să cânte din flaut, cântă la chitara electrică a rock-ului" R: faza cu zeul pan este un MIT,,, asadar,,, care e legatura unui mit cu satana, cu religia? sau ni se transmite asa, mascat ca si religia e de fapt un mit?
eu aveam o pentagrama cu mult inainte de a asculta rock, de a stii ca se presupune ca reprezinta un simbol satanic. un credincios va spune "pai da, satana a avut un plan cu tine inca de la inceput, ti'a trimis pentagrama, si purtand'o l'ai invocat. purtand pentagrama, ai atras raul, iar raul te'a impins catre muzica rock!"parca doar dzeu avea planuri cu noi...
"Acest simbol al satanei(cu mana) are o foarte mare răspândire între fanii rockului. Nu există însă nici o îndoială, că doar putini din cei care fac acest semn cu mâna lor cunosc si semnificatia lui. Ce păcat! R: logica devine din ce'n ce, mai deliranta.parca spunea ca rockerii st satanisti, automat cunosc si semnificatia semnului.
"Astăzi crucea este cea mai obisnuită podoabă pentru cântăretii de rock.Nu le pasă că afisează un simbol sfânt al crestinismului si în acelasi timp săvârsesc tot felul de păcate si fărădelegi de neînchipuit" R: cand porti o pentagrama nu'i bine...sa ai o cruce nu'i bine, da' ce sa port la gat, o icoana de aur cat o foaie A4, ca manelistii?
"Cei mai multi dintre noi îl consideră ca fiind emblema păcii, dar dacă studiem cu atentie provenienta lui, vom descoperi ceva cu totul opus. Să vedem acum cum se obtine acest semn: cum am spus, răsturnarea Crucii este totuna cu necinstirea ei, iar atunci când îi rupi cele două brate si o inconjuri cu un cerc magic (cunoscut in lumea magiei), atunci crucea aste cu totul batjocorită, formând asa numita emblemă a păcii.
Potrivit Sfintei Scripturi, o altă manifestare specifică oamenilor demonizati sunt strigătele puternice. Iată o relatare a întâlnirii unui demonizat cu Iisus Hristos : " Si văzând pe Iisus, strigând, a căzut înaintea Lui si cu glas mare a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu Celui Preaînalt? " ( Luca 8, 28). În alt loc este scris:" Si era în sinagoga lor un om cu duh necurat, care striga tare"
R: strigatele celor care asculta rock sunt satanice, dar strigatele bocitoarelor, care urla pentru show? strigatele credinciosilor din filmuletele alea de pe you tube, care seamana cu o exorcizare, cum sunt?
"Scopul familiei este nasterea de prunci, iar satisfacerea plăcerilor trupesti în afara căsătoriei are mari urmări distructive"
R: "Iar pe cînd se apropia ca să intre în Egipt, zis-a către Sarai, femeia sa:Ascultă, eu ştiu că tu eşti femeie frumoasă la chip. Iar cînd te-or vedea egiptenii vor spune: "Asta e femeia lui". Şi pe mine mă vor omorî, iar pe tine te vor lăsa cu viaţă.
Spune deci că eşti soră-mea, ca să-mi meargă bine, în hatîrul tău, şi să scap cu viaţă mulţămită ţie! -
Şi, ajungînd Avram în Egipt, egiptenii prinseră de veste că femeia era tare mîndră.
Şi au văzut-o dregătorii lui faraon şi au lăudat-o înaintea lui şi femeia a
fost luată în casa lui faraon.
Iar pe Avram l-au încărcat de daruri, în hatîrul ei, şi i-au dat turme şi cirezi, asini, robi şi roabe, asine şi cămile" (Facerea, XII, 11―16).
e adulter, dar nu e pacat, pentru ca e la indemnul sotului, nop? cand te vinde sotul pe niste animale, e semn de dragoste, ne invata biblia.bleah
"Multi oameni cred că satanismul înseamnă numai jertfe de oameni, orgii, ceremonii" R: nu asta inseamna satanismul.documenteaza'te!
"Another one bites the dust"- la redarea inversă se aude -"Start to smoke marijuana" R:cum dracu sa se auda "start to smoke marijuana"? logic, ar trebui sa se auda "tsud eht setib eno rehtona" (si tot o incantatie malefica e, vor spune crediniciosii)
"Vă atrag atentia asupra faptului că în tot ceea ce am văzut mai înainte despre muzica rock, nu a fost blasfemiată nici o altă persoană (din domeniul religios) cum ar fi Buda sau Mahomed sau un altul, ci întotdeauna Hristos. Există o preocupare si o luptă continuă împotriva Lui. De ce oare îi îndeamnă satana pe oameni să-l blasfemieze pe Hristos?" R: esti cam paranoic.ai mania persecutiei
"remarcati ca în mijloc se gaseste Hristos si nu altcineva ca Buda, Alexandru cel mare sau vreun alt mare eveniment important." R: da frate, isus este e adevarul, e divinitatea... e THE ONE AND ONLY!

Elly4all, stai linistita, asculta cata muzica rock in continuare, doar n'o sa renunti la ea pentru ca unu' delireaza pe un site obscur(a facut'o pentru cateva platouri cu coliva, 3 sticle de vin si 10 prosoape. oricum preotu' sa le ia acasa, nu putea, nu mai avea loc in masina lui luata pe banii, scuze, contributia bisericeasca a enoriasilor.
se incearca manipularea oamenilor impotriva rockului de teama. teama ca micsorandu'se nr credinciosilor, in timp acestia chiar vor disparea, si va disparea, desigur si aceasta "profitabila afacere:biserica"
de ce tocmai muzica rock e vizata? caci, de obicei, desi nu e regula, cine asculta rock e destul de destupat la minte cat sa nu inghita fanteziile biblice. daca oamenii nu se mai lasa orbiti de existenta unui duh...hai sa incepem un razboi impotriva lor.cum? sa ne legam pur si simplu de faptul ca's atei, sa'i strangem pe toti intr'o piata si sa le dam foc, nu mai putem.hai sa spunem ca'l slujesc pe satana(un ateu nu crede in existenta satanei) deci sunt si ei fiinte malefice.
cum spuneam, muzica rock e pentru un nr micut de oameni...muzica rock nu poate fi ascultata si simtita de catre oricine. un manelist nu poate asculta rock

11 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Am si eu un link drept raspuns :
http://www.youtube.com/watch?v=RNy6ziOyxoA

| juniper a răspuns:

Sincer nu-mi place muzica rock, ma zgarie la urechi.

| Elly4all explică:

Ok, @tepes iti inteleg punctul de vedere si desi nu crezi nu ascult numai muzica rock, nu sunt satanista si in mod sigur nu ma droghez si nu am inclinatii spre asa ceva, desi sunt tanara si oricand pot incerca lucruri''cool'' de acest gen. Chiar cred in religia crestina, cred in tot ce tine de Dumnezeu. La orice problema si chiar daca nu am nici una ma rog si ingenunchez Lui. Niciodata nu m-am considerat satanista si nici nu o voi face, desi in ciuda faptului ca scult rock eu chiar am o legatura sttrnsa cu Biserica si cu Dumnezeu. Am pus aceasta intrebare pentruu ca, toti sa'si exprime libera decizie in acest subiect, iti multumesc poentru timpul acordat de a raspunde la intrebare.

| Elly4all explică:

@monnY, ai dreptate nu ar trebui judecati numai pentru ca sunt atei si chiar daca scult rock tot cu religia mea raman orice ar fi, iti mltumesc pentru ca ai raspuns la intrebare, care pot sa spun ca intr-adevar iti sustii bine punctul de vedere si imi place lucrul acesta.

| Dizzydizz a răspuns:

Da mi add la id wtf_smileee
vreau sa te intreb ceva despre un catel plz

| Pisiii :x a răspuns:

Mie, sincer, acest site mi se pare o MARE pierdere de timp! Eu zic sa nu te iei dupa tot ce zce acolo...ascultati in continuare muzica rock atata timp cat nu esti satanista!
SUCCES!

| anonima_4990 a răspuns:

Mie mi se pare o pierdere de timpbig grin

| shalimar a răspuns:

Da, interesant.am citit. dar am un prieten care este martor al lui yehova.si el in tinerete asculta tot felul de genuri muzicale, umbla cu cercei in ureche, bea etc.acum e cuminte.cu biblia in mana incerca sa imi explice ca religia lui e cea buna.adevarul(cum il privesc eu) e ca exista un creator. dar el nu este in biserici in sinagogi sau in temple.este in inima fiecaruia.fiecare este liber sa creada in ce vrea.eu ascult muzica rap, dar nu ma las influentata de ea.ascult chiar si rock usor.ascult sa treaca timpul mai repede si in nici un caz nu privesc un anumit cantaret ca pe un idol.nu tin postere cu ei pe pereti si nici nu sunt inebunita sa am ultimul album al lor.doar ascult melodia care imi place. tine de parerea si de credinta fiecaruia.

| shalimar a răspuns:

MoonY bravo.bine spus. thumbs up

| Carouri a răspuns:

Jesus.
muzica rock transmite un mesaj, dar nu un mesaj satanist. Iar cei care tanta rock nu sunt satanisti si chiar cred in dumnezeu.
Muzica satanista e una iar muzica rock e alta... oamenii aia nu stiu sa faca diferenta. Si semnul fulgerului de la trupa AC/DC reprezinta curentul, pentru ca AC/DC inseamna curent alternativ/curent continuu. Articolul ala este cel mai prost articol pe care l-am citit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elly, asculti rock.foarte bine. parerea mea este ca e intr-adevar o muzica cu influente sataniste. dar nu asta e problema.problema e ca eu ca si crestin, va inteleg pe voi rockerii si manifestarile voastre de pe la concerte, chiar si consumul de droguri, tipete, isterice, lesinuri, versuri vulgare ale cantecelor, etc. dar tu ca om? ma poti intelege pe mine ca si crestin? eu am fost ca tine si ca barbatul acela, si dupa ce am citit biblia m-am schimbat in bine, nu sunt un habotnic, care crede, si tine posturile, si etc. dar ma straduiesc sa devin un om mai bun si dupa aia mult mai bun, pana la perfect. dar tu? ce stii despre crestini? daca vrei lumina, ia si citeste biblia si te vei lamuri. dupa aia vei alege.ai ascultat muzica psalmica vreodata? sau psaltica, nu stiu sigur, cu toate ca ascult mai mereu.vezi tu? internetul nu este numai distructiv al spiritului ci este si ziditor daca te uiti si in partea dreapta.nu numai in stanga.