| anonim_4396 a întrebat:

De exemplu daca sunt atacată pe strada si am un spray lacrimogen cu piper si incerc sa ma apăr cu el, sunt sanse sa nu nimeresc ochii atacatorului? Am vazut spray-uri care ar trebui date pana in 5m dar ma gândesc ca daca atacatorul isi pune mainile la ochi intr-o fracțiune de secunda si nu il nimeresc o sa ma atace mai tare... Asa ca va rog spuneti-mi daca chiar este de folos si daca as putea sa ii ratez ochii atacatorului. Dau funda pentru cel care imi da mai multe informații si raspunde la intrebari. Si daca va intrebati de ce am nevoie de asta este din vauza ca de cateva zile sunt atacată de un țigan de 13 ani care azi m-a scuipat si au fost momente cand a vrut sa dea in mine si sa ma bata dar m-am ferit sau am fugit ca sa nu ma bata sau mereu se dă la mine si pune mana pe mine asa ca eu cred ca mi-ar fi de folos mai ales ca mereu se apropie de mine si cred ca l-as nimeri in ochi... Dar tot nu sunt sigura asa ca pls help me. Si mai am o întrebare, cum stiu daca spray-ul funcționează? Merita sa im testez chiar pe mine? Am vazut un spray la care scria ca cel căruia i s-a dat in ochi nu va mai putea deschide ochii timp de 30 de minute si nu mi se pare mult dar totusi mi-e frica.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un pistol electric e mai bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

În primul rând, spray-urile astea se adresează persoanelor peste 18 ani.
Nu se dau direct în ochi, ci în zona de jos a capului, ori chiar pe piept, ca agresorul să inhaleze acel spray. Asupra ochilor poate crea leziuni, nu e recomandat să dai.
Un risc foarte mare este să îți ajungă ție sau altora pe față, din cauza curenților de aer.
Să îl testezi pe tine e o prostie, nu trece brusc după 30 minute. Durerile și inflamația te țin în jur de 24 de ore. Să nu uităm că unii au murit de la acest tip de spray.

| Dismally a răspuns:

Vorbeste cu parintii sau cu politia direct despre acel tigan. In legatura cu spary-ul, distanta trebuie sa fie mai mica, la 2 - 3 metri poate, depinde si ce fel de spray ai. Nu trebuie sa-l nimeresti exact in ochi, tintesti fata atacatorului si va fi suficent pentru ca este foarte iritant si oricum jetul va ajunge si la ochii lui. Spray-ul functioneaza sigur, in nici un caz sa nu il incerci pe tine! Poate dupa 30 de minute va putea deschide ochii dar usturimea dureaza mai mult.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Dismally):

Am spus intr-un raspuns de ce nu vreau sa ma duc la politie si sincera sa fiu doar tata m-ar fi de ajutor dar este plecat in afara dar oricum tot o sa afle si aia 2

| CristianaCrss a răspuns:

Si am uitat sa va întreb de unde as putea sa imi cumpar un spray de genu? Nu vreau sa imi comand de pe net, stiti vreo locație din Constanța cu spray-uri de genu?

| Raimondo99 a răspuns:

In primul rand anunta politia. Nu prea ai cum sa il ratezi daca dai spre fata, ca nu e jet de apa e spray. Nu testa pe tine ca o sa plangi si cred ca daca il dai si pe piele frige ft tare. Dar in concluzie, ANUNTA POLITIA ca de aia e acolo si daca dai sprayul spre fata nu are cum sa nu ii intre in ochii.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Raimondo99):

Nu vreau sa vorbesc cu politia pentru ca asta inseamna sa afle si mama sau fratele meu si ei fac mișto de mine cand ma cearta pe baza intamplarilor de genu... Acum cateva luni m-a scuipat un taximetrist pentru ca aveam bicicleta si ocupam putin din strada iar mama inca face misto si cand ma cearta imi spune "sper sa te mai scuipe cate un tigan" sau "nu te duce ca poate iar te scuipa" si vad ca chiar s-a întâmplat sa ma scuipe acel țigan infect, si am vrut sa il scuip si eu pe fața dar imi era frica ca sa nu ma bata, ce putin la spray nu va mai putea reactiona dar poate o sa ma bata cand ma prinde singura si il voi folosi in momente extreme sau cand nu ma lasa in pace si asa ii pot spune fratelui meu care ma va ajuta dar stiu ca si el va face mișto când ne vom certa... Aia e

| Raimondo99 a răspuns (pentru CristianaCrss):

Ce spui tu acolo e foarte urat, asteapta pana faci 18 ani si pleaca de la aia. Si btw nu conteaza ce zic aia doi sunt doar vorbe, spune la politie de ala de te tot agreseaza sau lu fratitu.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Raimondo99):

Nu mi de pare urat si chiar m-am hotărât, o sa imi cumpar un spray cu piper si atunci sigur il voi tine la distanta, am vazut si tutoriale pe yt